Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от тази част на България

Как голямото хоби на Дулев и Ангелов стана малък бизнес

22 минути

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Членът на бизнес клуб ,,Харманли” Тенчо Дулев е роден през 1947 година в Хасково на 20 юли, зодия Рак. Женен, с две дъщери. С частен бизнес се занимава от началото на демокрацията. В момента притежава две бензиностанции в Харманли, фирма ,,Сика”. Дава работа на 52 човека. Но най-голямата му любов, както казва той, е винарната, която построиха със стоматолога д-р Стефан Ангелов.
За историята по създаването й ви предлагаме разказа на двамата съдружници.
В началото всичко започнало като хоби. Тенчо харесвал хубавото вино, докторът също. Последният обаче имал повече опит, защото като стоматолог бил разпределен в известното с развитото си лозарство село Устрем, Тополовградско. Там селяните традиционно му носели бутилки вино в знак на благодарност. Докторът пробвал вината и постепенно започнал да усеща от кой край на селото са лозовите насаждения, от които е направено.
Един случай обаче накарал д-р Ангелов да се влюби във виното. При престоя му в Германия негов познат тираджия му подарил два кашона с Гъмза – резерва 1986, произведено от Винпром Павликени. То било предназначено за износ за Великобритания. Тогава докторът и съпругата му не могли да потиснат егоизма си и си го изпили сами. Толкова много им харесало, че доброто му качество и до днес буди у него много приятни спомени. Дълго след това обикаляли магазините на Германия и си купували вино, за да го сравняват с българското. В тази ценова категория, 10-15 марки, друго такова хубаво вино не намерили.
Когато се завърнал в България, докторът споделя за случая с приятеля си Тенчо. По това време в Харманли се провежда изложението ,,Пътят на виното”. Двамата го посещават и се запознават с технолога Симеон Димов. През 1999 година решават и започват да произвеждат домашно вино. Първите опити били в импровизирана изба в къща. След това започнали да ходят на изложението ,,Винария” в Пловдив. Там те носели по 1-2 бутилки вино от собственото производство, което бай Симо дегустирал.
По-късно сложили марката на продукцията – ,,Дулев и Ангелов”. Доктор Ангелов пък започнал да подарява на някои от свои пациенти – ценители на червения елексир, по бутилка. С течение на времето виното обаче започнало и да не стига. Много от приятелите го харесали и започнали да посещават стоматолога не само като пациенти, а за чашка вино. Доста гърци са занесли в родината си от него и сега в северна Гърция виното на ,,Дулев и Ангелов” е много познато.
Интерес представлява как двамата производители – хасковлията Тенчо Дулев и тополовградчанинът д-р Стефан Ангелов, решават да направят винарна на ,,Малката звезда”. Всеки път, когато докторът се връщал от Тополовград гледал с мъка как заведението се руши, а то според тях е част от облика на Харманли. Така се родила идеята да възвърнат отново старата му слава. Участвали и го спечелили на търг. Решили, че тяхното голямо хоби вече трябва да прерасне в малък бизнес и то именно там. На миналогодишната ,,Винария” се договарят със Симеон Димов – един от най-добрите технолози, който 32 години работи във Винпром Лясковец, да дойде и да работи при тях. Бай Симо е потомък на отец Матей Преображенски-Миткалото от с. Ново село, великотърновско.
Така и направили винарната, в която смятат да произвеждат бутиково вино в малки количества. Изготвили малък проект, закупили бъчви, ферментатори и съдове за вино. Купили още преса за бяло вино и малка бутилираща линия и започнали. Бялото грозде Юни бланк, расте на няколкостотин метра от винарната, в лозето на Георги Севов. Другото – мавруд, закупили от с. Димитровче, а от село Маточина – Мискет червен. От 5 до 31 октомври преработили над 55 тона грозде. В момента имат съдова вместимост за 80 тона вино. Винарната има издадено удостоверение РЕГ 21 000 В от Националната Лозаро-винарска камара. Тенчо Дулев и Стефан Ангелов имат мажоритарен дял в нея, а Георги Севов и Маркус Вайх от Лайпциг са техни съдружници.
Първото си вино за тези реколта ,,Дулев и Ангелов” пуснаха преди Коледа – Мавруд и Каберне. Другого Юни бланк ще бъде на пазара по преценка на технолога и това вероятно ще стане в края на март. В момента то съзрява в 225-килограмовите бъчви ,,Барик”.
От винарна ,,Дулев и Ангелов” предлагат на пазара общо 7 асортимента чрез две търговски марки – ,,Палитра” и “Енигма”. В ,,Палитра”-та е включено младо вино за консумация – бяло вино от Мискет червен, розе от Памид и червен купаж между памид, мерло и каберне. Другата търговска марка е “Енигма”. Тя е от асортиментите Юни бланк, мерло, каберне и мавруд.
Тенчо и Стефан са любители на хубавото вино и затова изцяло се доверяват на технолога си Симеон Димов. За в бъдеще смятат да направят малък лозов масив, където да си произвеждат собствено грозде и смятат да наемат само качествени хора за работа.
Ето как технологът бай Симо отговори на въпроса къде стават по-добри вина – в северна или южна България:
Виното се прави по два начина – един път от грозде и втори път от технолога.
Узрялото грозде прави доброто вино. Тук има повече слънчеви дни за разлика от Северна България, затова там е необходима намесата на технолога. Тероара* е много подходящ за червено вино, а в северна България се правят повече бели. Но най-важното, което трябва да се знае е, че виното се прави на лозето – не в избата.
Другата идея, която смятат да реализират предприемчивите харманлийци е да направят заведение, в което да предлагат продукти, произведени от харманлийски фирми – меса, мляко, сирене вино и други.

* В думата тероар се включват: климатичните условия – годишна сума на валежите, ветровитост, слънчево греене, температура – средни дневни и годишни стойности и амплитуди; топографията на областта; евентуалното наличие на по-голям воден басейн или горски масив; надморската височина, наклон и изложение; почвите и тяхната способност да акумулират топлина и влага, плодородието им, химичната им и геоложка структура.

През есента на 2000 година двамата Тенчо – Дулев и д-р Стефан Ангелов били на Зографския манастир, Света гора, и занесли от тяхното вино на отец Гавраил. Когато при него дошли тримата патриарси, отецът предложил на височайшите гости три вида вино и техният избор се спрял на харманлийското. По-късно и президентът Георги Първанов направил същия избор – предпочел виното на ,,Дулев и Ангелов”.
Техен приятел д-р Банчев от Хасково занесъл от виното в Орегон, САЩ. Там той подарил от него на бивш генерал, участвал във Виетнамската война. На военния много му харесало и отвърнал на жеста, като подарил американско вино.

Защо на пазара има евтино и некачествено вино?

Според Закона за виното в определени региони, където гроздето е било достатъчно узряло при гроздобера, се разрешава джибрите да се заливат със захарен сироп, за да се получи вино. Така се получават т.н. трапезни вина. Това обаче става само с разрешение на министъра.
Преди такива вина се произвеждаха много и се изнасяха за Съветския съюз и други соц. страни.

Категории вина:
– Трапезното вино е от най-нисък клас. То се прави от грозде, което може да бъде добито от регион, различен от този на производството му;
– След него са вината на регионално ниво. На етикетите на тези бутилки трябва задължително да бъде упоменат регионът – нашият е Южно тракийски;
– След това са вината с гарантирано наименование за произход. В тяхната характеристика трябва да бъдат изписани лозовите масиви, от където е набрано гроздето. Такъв етикет може да се постави само на вино, което от пет последователни реколти е дегустирано от оторизирани специалисти от Национална Агенция по Виното (НАЛВ) и са дали разрешение за това;
– Следват вината с гарантирано и контролирано наименование на произхода. При тях трябва да е обозначен точно парцелът с точни граници, от който е гроздето, годишният добив от декар и третирането на лозето. В България в момента има само 19 такива вина. Такова наименование може да се присъди само след като 10 поредни реколти се дегустира вино от НАЛВ.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights