Инвалидът Томи се катери по стълби на ОбА в Харманли
6 минутиЕдин ден след като чества рождения си ден, във вторник 9 ноември, в Харманли пристигна инвалидът-маратонец Томи Хофмарк. Той посети Общината, но построената преди 40 години сграда, в която се намира ОбА се оказа непригодна за хора с увреждания като неговото. В това се увери и гостенинът-инвалид. Половината от стълбите той изкачи с помощта на придружителя си Сюлейман Карахан, а останалата част – сам.
На третия етаж той бе приет от кмета на общината Михаил Лисков. На срещата с него, състояла се в стаята на председателката на ОбС Минка Русева, присъства и зам.-кметът инж. Гено Генев.
По време на 45-минутната си среща с управата на града ни Томи сподели пред присъстващите целта на маратона, който той провежда от Кьолн до Истанбул. Най-общо тя може да се формулира като вдъхване на кураж на колегите си по съдба. На тях той пожела: ,,Да махнат кепенците и да гледат и настрани. Инвалидите са равностойни на другите хора и това трябва добре да се знае.” Томи се надява публикуването на неговите думи в медиите ще повдигне духа на другите инвалиди.
Вечерта Томи остана в Харманли, като общината пое разходите по престоя му тук.
Томас Хофмарк, както е истинското му име, е започнал своята екстремна обиколка от Кьолн на 27 юли от новооткрития стадион ,,Рейн Енергия” и ще я завърши в Истанбул. По пътя той се отбива във всички общини и се среща с ръководителите им. Среща се също и с много инвалиди, разговаря за техните проблеми, записва им адресите и при следващото си посещение в България ще им помогне с каквото може.
Томи пътува вече 106 дни и е изминал 3 180 км досега. Минава средно от 30 до 50 на ден.
Контузията си 38 -годишния Томи получава като миньор преди 15 години, когато е бил затиснат при срутване на галерия. От тогава не може да движи краката си. По късно през 2001г е участник в германското шоу ,,Big brother”, където завързва познанства, които му помагат по-късно в каузата. Спонсорират го най-различни фирми като по-голямата част от тях са производители на аксесоари за инвалиди. В момента той е играч в баскетболен отбор. Разведен е, има две деца. Радва се, че навсякъде го посрещат като обикновен човек .
Средствата, с които помагаме на инвалидите, казва той, в Германия се събират като желаещите да им помогнат се обаждат на телефон, който се таксува 0,98 евро цента на обаждане. За България и Румъния тази сума е твърде висока и затова не го съобщаваме тук.