Археолози се събраха на форум в Казанлък
2 минутиОбщо 11 доклада изнесоха археолозите от цяла Югоизточна България на форума в Казанлък по случай Международния деен на Археологията – 14 февруари. На него присъстваха представители от Елхово, Стара Загора, Нова Загора, Твърдица, Бургас, Марица – изток и Приморско. Медиатор на събитието бе професор Борис Борисов.
Форумът трябваше да се проведе в Тополовград, но в последния момент се отложи. Това наложи само в четиридневен срок да се организира в Казанлък.
Регионалната конференция на археолозите е тридесет и пета по ред. Целта и е да се представят археологическите разкопки в различните региони през изминалата година.
Ще припомним, че през 2015 година край село Бояново с помощта на археологическата експедиция „Странджа”, водена от НАИМ-БАН Даниела Агре бе открит масивен тракийски мраморен съркофаг. Той тежи близо 6 тона и бе транспортиран до музея в Елхово, където се съхранява.
В продължение на 10 години в Маломирово, Стройно, Борисово, Бояново също бяха направени много археологически проучвания.
Не по малък интерес представлява и дворецът на владетеля от Дронгелон, намиращ се в Княжево, чието проучване в продължение на няколко години продължава. Направени бяха проучвания и на други обекти в тополовградска община.
Интересен беше първия доклад на конференцията за проучването на селищната могила „Крън”, който бе представен от Десислава Андреева. Сред докладите бяха и резултатите за този за спасителното проучване на могилата „Оструша”,който беше представен от Меглена Първан.
Според професор Борисов най големия проблем е липсата на пари за археология и трудното намиране на работа за археолози. А обекти в България има много и това е много жалко за културата ни.
Снимка: Казанлък.ком