Г. Димитров – Ибрето: “Всеки трябва да прави това, което може най-добре и по този начин той ще даде на обществото”
14 минутиГеорги Димитров (Милорда, Ибрето) е роден на 6 септември 1942 година в Харманли. През целия си живот се е занимавал с механика. Той е направил първия моторен каик и моторно колело в Харманли. Женен с 5 деца. Зодия “Дева”.
Господин Димитров, защо искате де се възстановят фонтаните пред Унивармага?
Във времето на всеобщо оплакване, че няма пари, че липсва това или онова, човек трябва да помисли и за красотата около себе си. Не може едно построено съоръжение да запада. То трябва да радва окото на хората от града ни. Ще почна малко по-отдалече, когато преди години бях в Ленинград (Санкт Петербург). Там ми направи впечатление, че хората са правили и са използвали фонтани още през 14 – 15 век. От устата на един ритон излизаше 30 – 40-метров воден стълб. Те са създадени по времето на Петър Първи. Как е било възможно в ония времена при ограничените технически възможности да се направи това, а сега, когато техниката е така развита ние не можем да накараме това прекрасно нещо да заработи. Това ансамблово съчетание е цяла феерия……… В последно време сменихме пет кмета и никой не помисли за това. И понеже идеята я имам отдавна, обиколих половин България и се спрях на варианта кое е най-оптимално и може да стане.
Аз отдавна мисля по този въпрос и затова и преди няколко месеца ходих при зам. кмета. Не ходих при Първия защото той е голям човек, управлява общината и смятам, че това е маловажен проблем. При инж. Генев ходих три пъти. Накрая ме отпрати с една визитка с чувството, че ми е направил благодеяние. При срещите ми с него се разбрахме да не занимавам и него да ме отпрати към по ниски нива – на ниво механик, домакин.Някой от тях да отвори помещението под фонтаните, да видим какво е състоянието на съоръжението. От там нататък аз поемам целия риск.
Какво излезе от това?
След като не се получи никакво развитие, втората ми среща бе вече с кмета – реших, че той е по-сериозен. Поговорих и с него. Интересното ,е че и двамата имат много налудничави идеи. Те искат да хванат вода от някъде на самотек. Няма такова нещо, откъде те ще извисят да речем 5 – 6 метра воден стълб? Освен като вали дъжд и водата да идва от ,,Трифончето”. Един ден се срещаме с г-н Лисков точно пред фонтаните и той ми вика ,Айде бе, кога ще правим тези работи?” Разговаряхме и той ми каза, че те били огледали отдолу помещението, помпите били скапани. А аз много добре знам, че никой не е отварял това помещение, където са помпите, защото вратите и досега стоят заварени.
Ти остана ли с впечатление, че те искат да го направят?
Както ти казах, идеите им са налудничави. Те на са наясно как се правят тези неща. Комунистите преди са го направили и са го включили в градската водопроводна мрежа. Фонтана е дръпнал тогава цялата питейна вода на града. Никой по света не пръска питейна вода за атракция. И им подсказах идеята, че това се прави с оборотна вода, с хидрофорна уредба или с помпа – вариантите са няколко. Казах само толкова, не искам да споделям целият си план, защото много съм ограбван в това отношение. Аз вече за себе си съм наясно, около 1000 лева ще струва това съоръжение. Окомплектовката около него – това е друга работа. Но най-напред трябва де се влезе вътре и да се види състоянието на съоръжението.
Новите управници за сетен път го доказват, че в този град няма развитие. Четири или пет местни правителства се смениха. Реваха за пари, грабиха пари, но нито един не каза: ,,Дай това ще го направим!” Един човек като мене, роден и живеейки в този град и усещайки хубавото, горейки от местен патриотизъм, иска да направи нещо и никой не му обръща внимание.
Ще направя само едно отклонение, понеже правим аналог винаги с Америка. Ако някой там иска де се хване и да направи нещо, зад него веднага ще застане и местната и централната власт. Какво по-хубаво някой да създава комфорт? В случая аз съм балама, че искам това да го направя, при това не искам пари. Създавам комфортност, лишавайки управниците от едно бреме, от една грижа. Ето и държавата в момента води такава политика – да бяга от такива отговорности, да ги прехвърля на частниците. Всъщност ние взаимно трябва да си създаваме комфорт.Обществото само печели от това. Какво би струвало на общината твоята идея? Ако кмета, който управлява такава голяма община, се чувства част от това общество, не бива да се занимава с някакъв фонтан. Пляска с ръцете, казва правилно сте решили, ето къде е домакина, ето къде са парите – правете! Както е при всички хора, които са долу- горе разумни. Всеки трябва да прави това, което може най-добре и по този начин той ще даде на обществото.
Колко средства ще трябва да даде общината за това?
След последната ни среща с кмета той ми каза да направя бизнес план и да го представя в Общината. Как да направя бизнес план, като не знам какво е там вътре.Аз първо исках да отворим и да разгледаме съоръжението. Почти съм убеден, че цялата стара инсталация трябва да се изхвърли, а и от други хора научих, че тя и като изпълнение не е направена както трябва. В общи щрихи знам какво ми трябва – еди каква си уредба и евентуално да ползвам това, което е отгоре.
Каква машина конструираш в момента?
В момента реставрирам едно ,БМВ, старо, още от времето на Генерал Ромел. Така се казва и мотора. Той е голям мотор с кош. До два месеца ще го възстановя едно към едно.
Това може да се случи само по времето на социализма
През тоталитарно време пущат фонтаните и понеже има голям електрически товар, който не е съобразен с мощността на двигателите, контактора е автоматичен и изключва, когато се претовари. Но нашите другари са намерили решение и са поставили човек, който да държи непрекъснато пръста натиснат на копчето, докато трае някакъв тоталитарен празник.