Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Тодор Пиличев издаде сборника „Минало незабравимо за Симеоновград“

3 минути
Тодор Пиличев издаде сборника„Минало незабравимо за Симеоновград“

Симеоновградчанинът Тодор Пиличев издаде нова книга. Тя е сборник от публикации, които той е открил при работата си в различни архиви на страната. За издаването ѝ го провокирал коментар във Фейсбук, където пишело, че пътническият или „Железният мост“ бил строен от немците през 1943 година. Тогава господин Пиличев написа статия във вестник „Сакарнюз“, в която до-казва, че мостът е строен през 1907 – 1914 година от немците, като приложи снимка от този период.
Докато издирвал материали за моста, се натъкнал и на други интересни статии и решил да си сподели със съгражданите си.
Това сборниче, както той го нарича, е съставено от материали за историята на града. Съдържа над 15 статии и 30 снимки и представлява едно по-задълбочено отношение по някои въпроси, засегнати от предишни негови книги.
В една от статиите господин Пиличев разказва за името на града и промените, които е претъпял през годините. В друга са спомените за салджийството по река Марица, разказани от Димо Колев Казълов. Има и материал за освобождението на Търново – Сеймен от османско владичество, писан от Недялко Димов. Друг разказва за дислоцирането на 30 Шейновски полк в града
В сборника има статия за белогвардейците, които са пребивавали в Търново – Сеймен.
Описани са вестниците, които са излизали в града през различните години. Не е пропуснато и пребиваването на червеноармейците в града през 1945 година.
От друг материал може да се разбере за македонските и тракийските бежанци, които са се заселили тук. Отделено е място и на възхода на Търново – Сеймен като значителен икономически център на региона. Според статията периодът от 1881 до 1989-та са години, които се свързват с икономическото развитие на града и района. Според автора през това време се е вършило нещо, развивала се е икономическата структура и е имало социално и културно издигане.
След добрите думи за историята на града има и носталгични спомени на ветерани, от които личи тъга по разрушенията. Като пример се дават завод „Хебър“, Домът на българо-съветската дружба и това се определя като „демократический погром“.
Изводът, който прави авторът, е, че книгата му ще бъде от полза за младото поколение, за да знае за историческото минало на своя роден град, което води до възпитание и любов към него.
В книгата има публикувани снимки, като най-ранните са от 1913 година. Те са на емблематични за Симеоновград сгради и на съветски войници.
Издателят на сборника е проф. Димитър Иванов, който е ученик на Тодор Пиличев. Той пише за него, че е познат на жителите на Симеоновград и общината като учител и общественик.
Кратката история на Симеоновград е поредно свидетелство за неугасващия патриотизъм и висок граждански дух на автора и народния учител Тодор Пиличев.
Авторът има няколко издадени книги, сред които „Симеоновград“ и „130 години Симеоновград“.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights