Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

План за действие за интеграция на ромите приеха в Тополовград

4 минути

Общинските съветници на Тополовград приеха план за действие в изпълнение на Националната стратегия за интеграция на ромите. Той е за периода 2018-2020 г. и се базира на анализ на потребностите и спецификите на местните общности.
Съобразен е с изготвената стратегията на област Хасково за интеграция на ромите (2012-2020) и тази на Република България.
Изпълнението на плана е насочено към:
– подобряване адаптивността и качеството на живот на целевите групи, нуждаещи се от социална подкрепа;
– преодоляване на изолацията и интегриране в обществото на хората от маргинализираните групи;
– мотивиране и стимулиране на хората в риск да се справят с проблемите си;
– активизиране на гражданското общество за толерантност и съпричастност към хората в неравностойно положение.
От документа, който приеха, става ясно, че при население на община Тополовград 11 129 души, с българско самосъзнание са се самоопределили 10 049, с турско 27, ромско 982, други 41, а 30 не знаят какви са.
В средното училище „Д-р П. Берон” се обучават общо 413 ученика от 5 до 12 клас. 197 от тях са от ромски произход /48%/.
В началното училище ”Св. Св. Кирил и Методий” учат 194 ученика от 1 до 4 клас, като 70 от тях са от ромски произход /36%/. Към него функционира полудневна група с общо 20 деца. Десет от тях са от ромски произход.
В основните училища в селата на общината се обучават ученици от 1 до 8 клас, като общия им брой е 224. 211 от тях са от ромски произход /94%/.
Общият брой на учениците в първи клас през учебната 2016/2017 г. е 78, като 40 от тях са от ромски произход /51%/.
В общината функционират две детски градини, които се посещават от 202 деца, разпределени в 11 групи. ДГ „Щастливо детство” е най-голямото детско заведение в общината. В края на 2016 г. в него се обучаваха и възпитаваха 169 деца, като 72 от тях са от ромски произход /43%/.
Всички деца, подлежащи на задължително предучилищно обучение са обхванати, твърдят от общината.
Голяма част от ромите живеят в Тополовград, като жилищата им са основно разположени в югозападния и северозападния район на града и обхващат улиците „Васил Лески”, „Ивайло”, „Опълченска”, „Люлербугас”, „Средна гора”, „Ален мак”, „Шипка”, „Любен Каравелов”, „Дебър”, „Малко Търново”, „Кавакли”, „Ксанти” и улица ”Странджа”. В по-голямата си част населението живее бедно, къщите са едноетажни, често в една къща живеят няколко семейства, които са с две или три деца.
Община Тополовград разполага с 38 общински жилища, като в 1/3 от тях са настанени ромски семейства. Веднъж настанени семействата не предприемат мерки да се сдобият със собствено жилище или да подобрят условията си на живот. Към момента повечето наематели са с нередовни доходи и много ниски, което е голям проблем за събиране на дължимите наеми.
Ромите са единствената по-многобройна малцинствена група, която трайно населява територията на общината. Неграмотността и слабата професионална квалификация са главните причини сред тях да има висок процент на безработица, в общината и в страната. Именно за това голяма част от ромските мъже, а в някои случаи организирано със семействата си отпътуват от региона, за да търсят прехрана със своите семейства (както по Черноморието, така и в чужбина).
В края на периода на плана за действие от общината очакват:
– повишено образователно ниво сред ромската общност;
– повишен жизнен стандарт на ромското население;
– подобрена инфраструктура в кварталите на ромското население;
– подобрена инфраструктура в кварталите с компактно ромско население;
– намалена безработица сред ромското население;
– осигурени условия за равен старт на децата от ромски произход в образованието;
– изградено активно гражданско поведение;
– популяризирани ромска култура и традиции.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights