Иван Кръстев разговаря с харманлийци
13 минутиВ сряда – 13 октомври – по покана на вестник ,,Харманлийски НОВИНИ” в града ни пристигна политологът Иван Кръстев. В залата на ресторант ,,Младост” той се срещна с политици и общественици на града.
В началото на разговора представи на аудиторията резултати от социологически проучвания, правени от Центъра за либерални стратегии през последните години, целящи да дадат отговор на един прост въпрос: Защо след икономически растеж в рамките на 3 – 4% годишно, а брутният национален продукт на глава от населението е сравним с този от 1979 година, се оказва, че оптимизма на хората за това как се развива страната не се е увеличил. Нещо повече, добави г-н Кръстев, нито икономическият растеж, нито успехите по присъединяването на страната ни към ЕС създават усещане за развитие в голяма част от хората. Защо е така?
Първото нещо, което е направило впечатление на социолозите при анализиране на данните е, че България през последните 15 години се е разпаднала на райони, които не могат да се сравняват.
За пример той даде Ловеч и Троян. Изследванията показват, че градове, отстоящи един от друг на 30 км, като че ли живеят в напълно различно време. До 1989 г Ловеч е бил 60-хиляден окръжен град с много голяма промишленост, стар и изключително красив град. Троян, който е двойно по-малък и като население и с типа промишленост е имал също добри икономически показатели. Днес в Ловеч се наблюдава масово напускане, градът е с около 20 – 25 хил. души население. Естественият въпрос е защо в тези сходни градове състоянието на икономиката в момента е съвсем различно?
Отговорът, който за себе си дава политологът Кръстев, е, че в Ловеч има голямо спортно училище по борба. През 1991 година криминализацията в Ловеч е била много голяма и този контингент от хора е бил много добре организиран. Това е увеличило цената за развитие на какъвто и да било бизнес в този град. И в момента хлябът там се произвежда и разпространява от една фирма, свързана по произход със спортното училище, и се продава с 20 ст. по-скъпо от хляба в околните селища. И не съществува възможност предприемчиви търговци да внесат по-евтин хляб от друг град.
Работа в чужбина:
Падането на визите е довело до много по-масово и компактно практикуване на сезонна работа от хората, които изпитват трудности в намирането на работа в дадено населено място. В този смисъл този момент се е оказал ключов. За пример г-н Кръстев даде Плевен, където всеки ден има два автобуса за Испания и само един за София. Проучванията са показали, че плевенчани са направили колония там. Много повече от парите на плевенчани идват от там и за тях това, което се случва в Испания, е много по-близко от това, което се случва в София.
Политиката:
Наблюденията на Центъра показват спад на интереса към националната политика от гледна точка на гласуване. Това от своя страна силно променя картината в страната по една проста причина – колкото по-малко хора се интересуват от политика, толкова по-скъпа става тя. През 90-та година, ако човек или партия е искала да каже нещо, е свиквала митинг и половината град се е стичал на него. Днес могат да бъдат обявени три митинга, но е много трудно да се привлекат хората да дойдат, за да чуят говорещите. По тази причина трябват пари, за да се стигне до хората. Трябват вестници, телевизия. В този смисъл партиите стават все по-зависими от парите, които влизат в тях. От друга страна обаче, колкото повече пари започват да влизат в партиите, толкова повече хората започват да се отвращават от тях , което значи, че политиката става още по-скъпа. В момента страната ни е в ситуация, в която половината от населението не следи политическия процес, не купува вестници, не гледа телевизия.
Други интересни наблюдения, с които г-н Кръстев запозна присъстващите, бяха впечатленията му, че населението не усеща икономическия растеж, напротив, той се оказва невидим, защото единствения модел, който българинът има за модел е индустриализацията от 70-те години. Растежът в икономиката идва главно от търговия и услуги и затова от по-голямата част от хората, той не се оценява. За да признаят съществуването му, хората искат да видят предприятия. Затова е и причината за липсата на психологическо усещане, че страната върви в правилна посока. А данните за развитието на страната в никакъв случай не са лоши.
Най-голямата разделителна линия започва да става при достъпа до образование. В рамките на 2001 – 2003 година два пъти повече се е увеличило значението на висшето образование от гледна точка на доходите на отделния индивид в страната. Проучванията показват, че по-високо доходните групи са тези с висшето образование. Това според г-н Кръстев е една от малкото здрави положителни тенденции, защото показва, че има смисъл да се инвестира в образование.
Надеждите на хората по отношение на влизането ни в ЕС той мотивира с вярата им, че Брюксел ще накара нашите управниците да заработят добре. За корупцията отговори с цитат на свой колега – грък, който е казал: ,,Корупцията – това са връзките на другите”.
Специални благодарности за спонсорите на проявата на господата Надко Гогов (“N+”), Тенчо Дулев (“Лорри” ООД) и Нико Саачъ (“Пан Оил”), без чието съдействие срещата не би могла да се осъществи.
Интервю с него можете да прочетете тук.