Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Повече от 100 чинара осакатиха в Харманли, секирата продължава

9 минути
Това прогони много птици, а през лятото горещината ще е нетърпима

След като от Община Харманли обезлесиха част от центъра, сега правят това и с дърветата по улиците. През миналата седмица над 100 чинара на булевард „Цар Освободител“ бяха осакатени, като от всяко едно остана да стърчи само стволът и по едно клонче. Точно преди Великден те бяха подрязани с най-вредната техника за кастрене на дървета – топинг, която е и най-скъпа.
Ако кметицата на тази община се е запознала със значението на думата фауна, ще ѝ кажем, че това са животните в една еко система. Птиците от тези дървета вече изчезнаха, но за сметка на това общината има много кубици дървен материал.
Под сянката на подобно дърво температурата е от 6 до 12 градуса по-ниска от околната.
50-годишните чинари правиха сянка през летните горещи дни, а през това лято тя ще липсва. Ако е дал Господ, през следващата година година ще има клони, но цялата корона ще се развие след няколко. Пред това време харманлийци ще използват климатици за радост на електроразпределителните дружества.
Това няма да е последното осакатяване на дърветата в града, предвидени са и други улици да попаднат под резачката на Общината.
Политиката към обезлесяване не е от вчера, а кметът Мария Киркова (ГЕРБ) продължава онова, което Михаил Лисков (БСП) правеше дълги години.

Тази резитба освен че е най-вредната, е и най-скъпата

Този вид скелетната резитба е най-вредната техника за кастрене на дърветата, но въпреки че повече от 30 години литература и семинари обясняват вредните му ефекти, топингът остава обичайна практика.
Терминът „топинг” (от английски „връх”) или българският еквивалент „рязане на глава”, се използва тогава, когато имаме премахване на големи количества основни клони, част от скелетни клони, както и премахване или липса на водещ клон.
Според доклад, подготвен от Международно дружество по арбористика*, топингът на короната представлява безразборно орязване на стъблото, първичните клони или големите клони.
Най-честата причина за практикуването му е да се намали размерът на дървото. Много хора се страхуват, че дървета, които са твърде високи, могат да бъдат опасни.
Дърво, на което е извършен топинг, е по-уязвимо на въздействието на насекоми и болести.
Топингът на короната:
– причинява разпадане на дървото;
– прави дърветата грозни;
– е скъпа операция;
– може да причини изгаряния, дължащи се на прекомерно излагане на слънчева радиация.
Добитата дървесина от тези дървета не е никак малко.

*Арбористът е обучен специалист по поддръжката и грижата за дървета като отделни организми в градска среда. Думата „арборист“ идва от латинската дума Arbor – дърво.

Коментари

Младен Ченчев
Подарък от общината на връх Великден. Малоумна работа.

Христина Иванова
Не е осакатяване. Така се подрязват, за да растат по-добре.

Ivanka Georgieva
Дано се развият наново, стават добре тогава, но много ниско са подрязани.

Rosen Petkov
Този, който е измислил и по лошо, въвел тази практика в общините, е за затвор. В нашата община също пострадаха десетки дървета, някои от които столетни. Те не се възстановяват като младите, а директно изсъхват.

Ivelin Stratiev
Нищо им няма, много отдавна трябваше да се подкастрят и щяха да имат много красива корона. В Германия всяка година се подрязват много по-ниско дори.

Dariya Yaneva
По тази улица минавах с удоволствие, точно заради красотата на дърветата! За съжаление това лято няма да се намира прохлада, минавайки оттам.
Аз не разбирам , но ако се бяха подрязали клоните нямаше ли да е по-добре? Или си е голяма играчка за тези , които го правят?
Моля, запознатите да отговорят.

Сем. Ченкови
Нищо не са осакатили. Така се прави, за да се поднови дървото. Снимай ги догодина и ще видиш каква корона ще направи.

Емил Петров
Много грозна картинка, обичах да минавам оттам, точно заради тия чинари. Каква е логиката зад това зверско осакатяване? Има ли умен план?
Освен, че е мегагрозно, ами това и следващите лета там ще бъде ад, асфалтът като се напече, сигурно ще е 50-60 градуса, а бе готина усойна улица, като оазис през лятото.

Elena Geneva
Много добре направиха!! Тия чинар причиняват алергии. А и листа и мъхове имат много. Нямат събиране. Боклуци през цялата година!!

Желязкова Роси
В ж.к. Тракия преди две години ги отрязаха, сега са с корони, трябва да се режат, за да не падат клони и да пострада някой.

Младен Ченчев
Ще им трябват поне 3-4 г., за да възстановят. Бях чел, че правили подобни неща в други градове и тогава си рекох – дано и нас не ни застигне подобно нещо, ама… Не стига, че за 10 г. не са засадили нито едно дърво, ами и кълцат. Дано някой пита кметицата, да видим какво ще каже, ама каквото и да каже, тя белята вече е факт.

Теменужка Георгиева
Много ниско са подрязвани и най-вероятно няма да пуснат нови клони, а са и грозни. В махалата така подрязаха каваците и до ден днешен не са пукнали /вече четири години/.

Нина Костова
Има си еколог града, той дава инструкциите кое, как, кога да се подрежат, заменят или премахнат! Кметът в случая само подписва.

Vanya Teneva
То бива, бива да се подрежат, ама те направо са си ги отрязали… Ужас!

Robin Houd
Тъпотия сътворена от Примати. Просто да подменят дърветата с НОВИ, не да правят пънове… Абе от 84 % Примати и Шебеци (по проф.Иво Христов), какво да очакваш …

Anton Arnaudov
В цяла България е касапница за дърветата в градска среда. После ще се усвоява по ПВУ за озеленяване…

Светлозар Пеев
Лятото 50 градуса!!

Боби Господинова
А какви хубави бяха, по 7, 8 метра с хубави корони преди да ги направят трупове с по 2, 3 клона!

Георги Кисьов
Това е начин за добив на дървесина за определени избиратели на общинско ниво. Не е от сега и е в цялата страна.

Valentin Delchev
Някой сигурно е горд от себе си
Беше толкова зелен булевард.

Елена Хаджийска
Толкова могат местните „специалисти“. Тъжно, изнервящо, но това е материалът на общинско ниво. За съжаление, даже и да има знаещ и можещ специалист, щом няма договор с Общината, никой не го търси.

Georgi Mishev
После искаме въздух, сянка, вода…

Valeria Fol
Каква е тази омраза към дърветата?

Галина Христозова
Трябва да подреждат по ул. „Сакар планина“ и ул. „Македония“. Дърветата са опасни, стари и с много високи клони.

Дан Дьо Смоук
…Всяка Схема за Източванена на Девиденти Трябва Да Бъде Усвоена…А може би е имало INSECTS по дърветата…

Иван Марков
Това е масова практика. Много вредна, осакатяваща и тъпа практика.

Simeon Petkov
Явно е трябвало едни пари да се вземат…

Съобщение от Община Харманли
В рамките на Седмицата на гората кметове и кметски наместници съвместно с представители на ОП „Горската компания” и служители на Община Харманли се включиха активно в инициативата под мотото „Век от вечността в създаване, опазване и грижа“, организирана от Община Харманли. Бяха засадени десетки дръвчета от вида бреза, рустифина, явор, офика и люляк на територията на Градска градина – Харманли, както и на паркове, площадки и обществени места в селата.
Целта е не само залесяване, но и отговорно отношение към природата и подобряване на средата за живот в населените места на територията на община Харманли.

Хронология

20 януари 2025 г.
В центъра отрязаха 50-годишно дърво, което правеше най-прохладната сянка пред пицария „Верона“.

4 октомври 2024 г.
60-годишен бор и още две дървета в центъра на Харманли паднаха от острите зъби на резачка.

10 април 2024 г.
Вместо едно от EVN отрязаха четири 50-годишни дървета пред офиса си в Харманли на ул. „Никола Петков“.

22 август 2014 г.
Повече от 36 подписа в защита на дърветата на „Преслав“ в Харманли събраха живеещите на тази улица срещу „безразборното“ унищожаване на зеленината на тяхната улица.

18 април 2010 г.
Багери унищожиха зелената площ от източната част на сградата на НЧ “Дружба”.

27 юни 2007 г.
Заради ремонта на бул. „България“ отрязаха десетки дървета по главната улица ,,България”.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights