Съветниците разрешиха поемане на 10-годишен общински дълг

Иван Атанасов
От Иван Атанасов август 12, 2020 06:39

Съветниците разрешиха поемане на 10-годишен общински дълг

Акценти

  • # 31/915 година XVII, 7-13 август 2020 г. излиза всеки петък в общините: Харманли, Тополовград, Симеоновград, Любимец, Свиленград, Ивайловград, Маджарово

Свързани публикации

Общинският съвет на Харманли разреши на кмета да вземе дълг, с който да се изплатят обезщетенията на бисерчани. Докладната за това бе внесена от Мария Киркова, която пред съветниците каза: „Искам само да припомня, че това, което гласуваме, е за събитие, случило се през 2012 година. В съдебните дела се разглежда кой е трябвало да поддържа язовир „Иваново“ и стената и кой носи отговорност, а не кой е присъствал след бедствието в Бисер и как е помогнал. Законово няма как държавата да помогне на общината и ние сме длъжни да се справим сами, за да функционира тя нормално. Това не е приятно на никого, но е факт.“ Тя прикани съветниците, ако имат друга идея как да се справят без да теглят кредит, да го обсъдят.
Предложения нямаше, а думата взе Михаил Лисков, който бе кмет по време на бедствието.
„В чисто човешки план съчувствам, но в чисто икономически план не мога да го приема. Аз си направих труда да извадя от интернет природните бедствия през последните години, случили се на територията на България. Открих в общ. Цар Калоян имаше 9 жертви, в общ. Варна – 13, в общ. Бургас – 5, в общ. Мездра – 2. Никъде не намерих в съдебната практика да има искове срещу Общините. Навсякъде бяха формулирани като природни бедствия. Само община Харманли е осъдена за милиони пари, тоест за мен администрацията не си е свършила работата. Да бяхме взели 1 млн. лв. да платим на адвокатска кантора, да защити интересите на общината, отколкото да даваме 10 млн., което обрича развитието на общината в продължение на 2 – 3 мандата за напред.“
По негово мнение това е трябвало да се свърши още преди 4 – 5 години.
Председателят Иван Димитров го репликира: „Господин Лисков, това, което казвате, да го бяхте написали в отговорите на първите искови молби, от които тръгна цялата тази редица съдебни решения. Да пишете, че е природно бедствие, че няма как да го направим. Вместо това вие се отбелязали, че спорим с Министерството на отбраната, вследствие на което се стига до тези решения. Прочетете ги и вижте какво пише в тях.“
„Ситуацията е тежка, но няма друг избор“, припомни госпожа Киркова.
В началото на сесията Николай Георгиев поиска да се отмени точката за поемането на дълга, защото според него държавата можела да поеме сумите по обезщетенията.

Обсъждане, без обсъждане

Общественото обсъждане се състоя на 15 юни.
На него присъстваха общински съветници, служители, кметове на села, но въпроси не бяха поставени.

ПАРАМЕТРИ

Максималният размер на дълга ще е 10 000 000 лв. Това ще е дългосрочен банков кредит, поет с договор за общински заем. С него ще се покрият неотложни (задължителни) разходи за изплащане на обезщетения за неимуществени и имуществени вреди, дължащата се законна лихва към тях, държавни такси, съдебни разноски и адвокатски възнаграждения, както и осигуряване на плащания по предоставени временни безлихвени заеми за сметка на централния бюджет по реда на Закона за публичните финанси.
Срокът за погасяване е до 120 месеца (10 години), считано от датата на усвояване на част или целия заем.
Максималният годишен лихвен процент да не е по-висок от 2,2%.
Източници на погасяване на главницата и лихвите са учредяване на особен залог по реда на 303 върху настоящи и бъдещи собствени приходи на Община. Кредитът трябва да бъде без годишна такса за управление, без такса за проучване и разглеждане, без такси и комисионни за предсрочно погасяване.

Иван Атанасов
От Иван Атанасов август 12, 2020 06:39
Напиши коментар

Няма коментари

Все още няма коментари!

Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.

Напиши коментар
Виж коментарите

Напиши коментар

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Реклама