Осъждат на смърт депутат по свидетелства на хора, на които е помагал
7 минутиНародният съд осъдил на смърт депутат, по свидетелски показания на хора, на които е помагал. На 1 февруари 2018г се навършват 73 г от приключване работата на тази набързо сформирана комунистическа институция в НРБ. Сред жертвите й са Делчо Тодоров и Марко Сакарски, депутати от 25 – то Народно събрание. Те са осъдени от 2 състав с още 65 депутата и убити заедно с министрите и регентите.
Харманлиецът „монархофашиста, погромаджията и враг на народа“ Марко Димов Сакарски е роден на 15 септември 1894г. в село Набожно (Браница) Харманлийско. Участва в Първата световна война като редник, където е ранен и получава 50% инвалидност. След войната, през 1921г. завършва право и става адвокат. Голям общественик, първия харманлийски краевед със заслуги за установяване на мястото на Извора на белоногата, председател на местното дружество „Родопи“, инициатор за засаждане на първата изкуствена гора в Харманли в дефилето на река Олу Дере. Автор на книгите „Сто годишнината на църквата Св. Атанасии“ и „Църковните борби“. По негово предложение в изградената църква „Св Иван Рилски“ в Харманли, с вградена стилна чисто българска дърворезба. По негово настояване и съдействие е изграден градския водопровод, павира се главния път и много други дела за благото на харманлийци. През зимата на 1942/1943г спасява града от глад. Освобождава от ареста комунисти и земеделци, когато са били задържани. Обажда се в министерствата и ходатайства на бизнеса в Харманли. Помага на всички с каквото може.
Втори състав на народния съд го осъжда на смърт защото на хора, на които е помагал го изоставят и свидетелстват против него. Големия грях е “е говорил в село Мъдрец против СССР“ (наклеветен от месния кмет). Атанас Гогов (борец против фашизма и капитализма, според комунисти) твърди, че многократно е освобождаван от арести и лагери със съдействието на Сакарски. “Ама за синът ми не зная да е направил нещо“, казва той пред съда.
„Сакарски дружеше със свещеници и учители. Това беше неговата среда… Не вземаше участие в банкети и пиянства“, казва свидетелят Лачо Илиев пред съда: “Сакарски не се занимаваше със спекула. Аз го бях поканил да ми извади контингент, за да търгуваме заедно, но той отказа, като каза, че не се занимава с такива работи. Беден беше и беден си остана…“
Куньо Попов казва, че не знае каква дейност е развивал Сакарски, “ама ми е помагал да се снабдявам с въглища от мини „Перник“ за моята фабрика без да е взимал пори за това“.
Свидетелят Гарабет Агопов твърди, че Сакарски е помогнал веднъж на синът му да излезе от затвора, ама други неща не знае да е правил.
За такива прегрешения Марко Сакарски е осъден на смърт и глоба от 5 милиона лева .
От другите свидетелски показания става ясно, че Сакарски не е правил контрабанда и спекула, не е забогатял незаконно, не е бил корумпиран
Жертвите на Народния съд са оневинени през 1996 год с решение на Върховния съд на Република България.
Извадки от Обвинителен акт от 3 февруари 1945г. на Народния съд.
“Чл. 2 п.п. 4, 5, 7, 8 и 10 от Наредбата – закон за съдене от Народния съд и пр. Харманли 3 февруари 1945 . Народен обвинител: П. Александров.
Ето част от другите обвиненията:
Трендафил Станков ,,в качеството си на кмет на с.Рогозиново престаравайки се в изпълнение на служебните си обязаности организира цяла мрежа от тайни сътрудници и доносчици да му донасят за политическата дейност на селяните.” Същото обвинение има и за тогавашния кмет на с.Иваново П.Пенев и за много други служители, на които това им е била работата.
Делю Георгиев дал сведения, че еди кои си лица са били дейни комунисти.
Михаил Кузнецов от Фердинандово (дн. Поляново) затова, че е служил като доброволец в германската армия като охранител в Белград.
Други – затова, че са нанесли побои на народни борци, уличени като участници в разкрити по това време нелегални ремсови организации.”
Делчо Тодоров и Марко Сакарски депутати от 25 – то Народно събрание, са осъдени от 2 състав на Народния съд с още 65 депутата и убити заедно с министрите и регентите на 1 февруари 1945 г. Впоследствие оневинени през 1996 год с решение на Върховния съд на Република България.
След 9 септември 1944 са убити без присъда:
О.з полк. М. Бъчваров, Б. Сапунджиев, Я. Тодоров, д-р Генов, З. Иванов, Г. Генов, Я. Михов, М. Пенев, П. Пенев, Ив. Попов, Г. Велков, о.з. полк. И. Иванов, Т. Стоев, А. Герджиков, П. Паскалев, Д. Тодоров, Т. Димитров, свещеник Ив. Попов, Ст. Миланов,
Общо 78 са обвинени от Народен обвинител от град Харманли и предадени на Народния съд в Стара Загора.
Снимка: Личен архив на Нели Гергевска, правнучка на Марко Сакарски ( вторият от ляво).