“Марангоз“ подготвят изложба
7 минутиИзложба на творби на школата по дърворезба ,,Марангоз” ще бъде представена в елховското читалище на 17 декември от 17 часа, информира ръководителя и Любомир Хаджиев. Тя ще бъде изложение на 10 месечната и дейност. Освен дърворезби на ученици, на нея ще бъдат представени и ретроспективни неща на Любо. Още на 19 годишна възраст той се представя на национална изложба. Последват след нея национални и международни изяви.
Школата му започва дейността си от февруари тази година с 6 човека – три деца от12 до 16 години, две жени и мъж на средна възраст. По-късно едно от децата се отказва, но веднага след него към екипа се прикрепиха още няколко.
Днес школата наброява 10 човека. От началото провежда занятия 2 дни по 2 часа, но тъй като е недостатъчно преминава на 4 дни по 2-3 часа. Същевременно Любо се готви и за самостоятелна изложба, която се е отложила, но ще присъства по късно на нея с 9 свои творби. Тя ще се състои в Пловдив, в Стария град през пролетта на следващата година.
По време на работата си творците се сблъскват с доста проблеми. Липсват им средства, а сумите, които учениците плащат за да ги обучава са символични. Хаджиев го прави най вече от патриотично чувство. Той смята, че по добре е децата да се учат на изкуство, отколкото да се друсат с наркотици или да се изтощават по цял ден на компютрите. Най големия им проблем обаче е липсата на дървесина за творбите.
Творците са искрено благодарни на кметската намеса на Петър Киров, който подходил с разбиране. Той им осигурил една липа за материал, която се е разпоредил да вземат от отрязаните дървета.
Благодарност изказват и на Иван Кючуков, които им е дал 5-6 дъски.
С личната организираност и дейно участие на Живко Христов, който имал преди това известен опит школата се самоусъвършенства с всеки изминал ден.
Има курсисти от12 до 16 години, които работят с голямо желание и интерес. Разчитат обаче най вече на спонсори, за да продължат дейността си, защото, „рядко се намират таланти”, споделя Любомир Хаджиев. Те се опитват да създадат свой почерк, което им се отдава, а Любо е доволен от тях.
Най често при дърворезбата използват народни мотиви, черпят от народния фолклор, от митове и легенди, от флората и фауната, от българската история и народно творчество.
На предстоящата изложба в града сред поканените ще бъдат освен кмета на града и колегата му от Тополовград, и много деятели на културата и изкуството.
Благодаря за статията … много добре е написана.
marangoz !—-turcizam
blagodaria za prestavianeto !