„Кехлибарен грозд“ в село Лозен събра 1 300 изпълнители от цялата страна

Иван Атанасов
От Иван Атанасов юли 12, 2018 17:41

„Кехлибарен грозд“ в село Лозен събра  1 300 изпълнители от цялата страна

Акценти

  • Вестник Сакарнюз, #27/107 6-12 юли 2018

Свързани публикации

Над 1300 бяха участниците в тазгодищното издание на националния фолклорен фестивал „Кехлибарен грозд“. Той се проведе на 30 юни и 1 юли в село Лозен, а участниците в него бяха от 100 населени места из цяла България.
Своето уважение към празника засвидетелстваха народният представител от д-р Георги Станков, кметът на общината инж. Анастас Анастасов и заместник-кметовете Илия Илиев и Тодор Милев.
Журито, което оценяваше изпълнителите, бе с председател доц. д-р Валентина Ганева-Райчева – фолклорист от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН и членове: Петър Георгиев – народен певец и Йордан Терзиев – хореограф.
Ето техните оценки за изпълнителите.
В раздела „Автентичен фолклор“ при певческите групи от първа възрастова група първа награда и златен медал се присъди на Детска фолклорна група „Мезек” при Народно читалище „Изгрев-1921” село Мезек
При певчески групи – 2 -ра възрастова група, първа награда и златен медал получи певческа група за автентичен фолклор при Народно читалище „Пробуда – 1928“, село Устрем.
Същите призове се дадоха на коледарска група при Народно читалище „Васил Левски – 1934“, село Радовец, мъжка фолклорна група „Мезек” при Народно читалище „Изгрев – 1921“, село Мезек.
Втора награда и сребърен медал получи фолклорна певческа група при народно читалище „Светлина -1929”, село Черепово.
Със същите отличия бе удостоена група за автентичен фолклор „Тракийка” при Народно читалище „Развитие – 1928“, село Сива река.
В категория „Пеени хора“ първа награда и златен медал се присъди на група за пеени хора при Народно читалище „Св. Св. Кирил и Методий – 1912”, село Малко градище. Втора награда и сребърен медал получи на певческа група „Родолюбие” при Народно читалище „Пробуда-1930“, село Навъсен.
При категория „Народни обичаи“ трета награда и бронзов медал заслужи групата за Народни обичаи при народно читалище „Васил Левски“, село Българин.
В категория индивидуални изпълнения – 1-ва възрастова група, първа награда и златен медал се присъди на Божидар Дачев от село Мезек. Същите отличия журито даде и на Веселина Дачева от същото село.
Награди в категория „Индивидуални изпълнители – 2-ра възрастова група“:
-първа награда и златен медал – Трифон Трендафилов от село Лозен;
-първа награда и златен медал – Георги Куртев от село Доситеево;
-първа награда и златен медал – Мария Патишева от село Сладун;
-трета награда и бронзов медал – Теменужка Кърджева от село Обручище;
-трета награда и бронзов медал – Георги Михайлов от село Оряхово;
-трета награда и бронзов медал – Елена Бамбалова от Любимец;
-трета награда и бронзов медал – Руса Колева от село Оряхово;
-трета награда и бронзов медал – Стоил Михленов от село Орешец;
-трета награда и бронзов медал – Райна Вълчева от село Орешец.
В конкурса за най-красива народна носия журито присъди дипломи на Народно читалище „Развитие -1903” село Славяново, народно читалище „Христо Ботев – 1928”, село Иваново и Народно читалище „Светлина – 1914”, село Орешец.
Втори раздел „Обработен фолклор“.
Танцови състави и клубове – 1-ва възр. група, I етап:
-втора награда и сребърен медал се присъжда на Танцов клуб „Карамфилчето“ при Народно читалище „Пробуда-1914”, Ивайловград;
-трета награда и бронзов медал се присъжда на Детска танцова група „Тракийчета” при Народно читалище „Васил Левски“ село Българин.
При танцови състави и клубове – 1-ва възр. група, II етап – втора награда и сребърен медал се присъжда на танцов клуб „Карамфилчето“.
Във втора възрастова група, I етап трета награда и бронзов медал спечели Танцов състав „Ивановци” при Народно читалище „Христо Ботев-1928“, село Иваново.
При танцови състави и клубове – 2-ра възр. група, II етап, с трета награда и бронзов медал бе отличена Фолклорна танцова формация „Тракийци”, Харманли.
Специална награда на председателя на Народно читалище „Просвета – 1925“, село Лозен, и златна статуетка се връчи на Народно читалище „Изгрев-1928”, село Сладун.
Специална награда за цялостно представяне и златна статуетка се присъди на школата за народно пеене с художествен ръководител Руси Стайков, при Народно читалище „Дружба-1870”, Харманли.
Специална награда на кмета на община Любимец и златна статуетка се даде на село Браница.
Със специална награда на месокомбинат „Бурденис”, Свиленград, се отличи Народно читалище „Архимандрит Доситеей – 1908”, село Доситеево.

Иван Атанасов
От Иван Атанасов юли 12, 2018 17:41
Напиши коментар

Няма коментари

Все още няма коментари!

Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.

Напиши коментар
Виж коментарите

Напиши коментар

Вашият коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.