ЕС актуализира списъка на юрисдикциите, които не съдействат в областта на данъчното облагане

Иван Атанасов
От Иван Атанасов февруари 20, 2020 11:13

ЕС актуализира списъка на юрисдикциите, които не съдействат в областта на данъчното облагане

Акценти

  • Вестник „Сакарнюз“, #8/892, 28 февруари - 5 март 2020 г.

Финансовите министри на ЕС актуализираха списъка на ЕС на юрисдикциите, които не съдействат в областта на данъчното облагане. Четири държави или територии — Каймановите острови, Палау, Панама и Сейшелските острови — бяха добавени в списъка на юрисдикциите, които не съдействат в областта на данъчното облагане, тъй като не постигнаха спазване на изискваните стандарти в определения срок. Те се присъединяват към осемте юрисдикции — Американска Самоа, Фиджи, Гуам, Самоа, Оман, Тринидад и Тобаго, Вануату и Американските Вирджински острови, които вече бяха включени в списъка и продължават да не удовлетворяват изискванията. От друга страна, над половината от държавите, обхванати от проведения през 2019 г. процес по съставяне на списъци, бяха заличени от всички списъци, тъй като вече удовлетворяват всички стандарти за добро управление в областта на данъчното облагане.

При процеса на ЕС по изготвяне на списъци юрисдикциите се оценяват по три основни критерия — данъчна прозрачност, справедливо данъчно облагане и фактическа икономическа дейност. Тези, които не удовлетворяват нито един от тези критерии, се приканват да поемат ангажимент за отстраняване на слабостите в рамките на определен срок.

До следващото актуализиране на списъка на ЕС през октомври 2020 г. Комисията и държавите членки ще продължават диалога с юрисдикциите, включени в списъка и в приложение II (т.е. юрисдикции със задължения, които все още не са изпълнени). Друг приоритет е да се наблюдават извадените от списъците държави, за да се проследи реалното прилагане на доброто управление в областта на данъчното облагане.

Източник: ЕК

Иван Атанасов
От Иван Атанасов февруари 20, 2020 11:13
Напиши коментар

Няма коментари

Все още няма коментари!

Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.

Напиши коментар
Виж коментарите

Напиши коментар

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Реклама