“Организацията не е лесна, но си заслужава”
2 минутиВ края на миналата седмица в Харманли се проведе фолклорният фестивал „Кехлибарен грозд“. Той събра над 1600 участници от цялата страна. Подробности за провеждането му може да прочетете на 8 стр., а тук ви предлагаме мненията на председателя на журито – проф. Петър Льондев и организаторът – Христо Янъков.
Трудно ли се организира фестивал, на който участват 1600 изпълнители?
По принцип много трудно и то от финансова гледна точка. Трябва да се ангажират финансови институции, спонсори…
Как определяте участниците?
В началото на годината пускахме поканите в интернет профила на читалище „Просвета 1925“, във фейсбук, а заявките пристигат до 15 май.
Защо не провеждате фестивалът в Лозен или в по-близкия град Любимец?
Фестивалът започна в 2010 година в Лозен и се разраства. Причината да го провеждаме тук е единствена и проста. Няма нужната инфраструктура за развиване на подобен мащаб мероприятие на тези места.
Променя ли се фестивалът през годините?
Има определена промяна, която е много лека, бих казал. В началото нашата сцена даваше изява на състави, които представят само автентичен фолклор. От четвъртото издание разширихме полето на изява, като включихме ансамбли, групи, камерни състави, които представят и обработен фолклор.
В самото начало през 2010 година фестивалът беше двудневен и с конкурсен характер. Заради огромния интерес, за петото юбилейно издание го направихме тридневен.
Винаги участниците са били от цялата страна, фестивалът е национален от самото начало. Тази година имаме подкрепата от Министерството на културата и вече за втора година работим с добри партньорски взаимоотношения с Института за етнология и фолклористика към БАН.