Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Банките вдигат таксите дори по време на криза

4 минути
Банките вдигат таксите дори по време на криза

По време на пандемията потребителите на банкови услуги са неприятно изненадани от увеличението на таксите, които банките им взимат. На практика всеки месец някоя институция обявява корекции в тарифата си. Нещо повече, появяват се и нови – например „такса преместване при отсрочване на кредити“.
В този процес клиентите са само безучастни зрители.
Една от най-популярни финансови институции „Банка ДСК“ от началото на 2021 г. повишава таксите по дебитните си карти. Тегленето на пари от банкомат ще се таксува с 1.50 лв. вместо 1.20 лв. Поскъпва и тегленето на пари от карта на гише на банката, а справките за наличност от банкомат (АТМ ) стават от 0.30 на 0.40 лв.
Промяна има и в таксата за теглене на пари в наличност за всяка трансакция. За суми до 2000 лева/EUR 1000, банката ще ни таксува с 0,50% върху цялата сума, вместо с досегашните 0,45%. С 0,05% има увеличение за теглене на суми над 2000 лева/EUR 1000.
С 0,40 лв. поскъпва и обслужването на стандартна разплащателна сметка с дебитна карта на Банка ДСК. За хората с трайно намалена трудоспособност или степен на увреждане – тарифата става 1,90 лева.
Увеличение с 0,30 лева има и за теглене на пари в наличност с дебитна карта в България от АТМ на други банки или новата такса е 0,90 лева.

Банките налагат
по-високи такси при
тегления в брой, докато мобилните им услуги
са по-евтини.

В условия на пандемия за тях е по-трудно да поддържат клонове и затова насочват клиентите си онлайн услугите.
В навечерието на Коледа поне още три банки вдигат месечната такса за поддържане на разплащателна сметка. БАКБ от 15 декември повишава таксата от 2,90 лв. на 3,20 лв. Въвежда и комисионна за внасяне на пари в брой във всякакви сметки, включително в спестовен и детски влог. За суми от 3000 лв. таксата ще е 0,50 лв., а след това е 0.15% до 0.18% от сумата. Повишение с 0.50 евро има и за теглене на пари в брой от еврови сметки. Месечната такса за поддръжка на разплащателна сметка в “Токуда Банк“ също се повишава с 0,50 лева от 15 декември. Така за сметки без карта вече всеки месец ще се удържат 3.00 лв., а когато сметката е в комплект с дебитна карта на банката – 2.50 лв. Големите банки отдавна направиха месечното обслужване на разплащателни сметки 4 лв., сега това предприемат и по-малките.
„Токуда банк” повишава също така месечно обслужване за кредитните си карти MasterCard Standard от 3,50 лв. на 4.00 лв. „Инвестбанк“ вдига с 0,30 лв. месечната такса за поддръжка на основна карта до 2,50 лв. от 29 декември. А за справка на наличност по сметка от ATM ще се удържат 0.25 лв. при сегашни 0.10 лв.
Експертите съветват редовно да се проверяват съобщенията за промени в тарифите, които банките са длъжни да публикуват на сайтовете си, за да са наясно коя услуга колко струва и да си спестят неприятни изненади.

В създалата се ситуация опции за реакция на клиентите няма. В момента има наложен мораториум по лихвите по кредитите, а банките търсят алтернативни методи да покрият тази загуба на приход. Той започна от миналата година, когато лихвите паднаха на много ниско равнище. Тогава имаше регулаторно решение за преводите в евро, които премахна таксите. На банките им се загуби този доход и те започнаха да търсят начин да го компенсират по друг начин.

През тази седмица излезе съобщение, че закриват офиса на „Банка ДСК“ в Симеоновград, а клиентите им ще могат да ползват клона на банката в Харманли. Той е на 15 км от Сименовград, а в съобщение, разлепено в града, става ясно, че клиентите „могат да използват офиса на банката в Плевен, както и всеки друг офис на банка ДСК.“

Източник: СЕГА и други медии.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights