Иван Кръстев: „Генерал Борисов е по-скоро призрак в главите политически партии, отколкото проект в главата на самия Борисов“
20 минутиИван Кръстев е директор на Центъра за либерални стратегии – София. На 39 години, женен с дете. Зодия ,,Козирог”. Хобито му е спорт. Чете лекции в Оксфорд, Университета в Ню Йорк, Централно-европейски университет в Будапеща. Няма мобилен телефон.
Господин Кръстев, как виждате предстоящите избори и бъдещото управление на страната?
За разлика от ситуацията от 94 или през 97 г., когато месеци преди изборите можеше да се прогнозира как би изглеждало едно следващо управление без да се поема голям риск, ситуацията в момента изглежда по-неясна поради няколко причини.
Първата е, че е сравнително висок броят на избирателите, които при социологически проучвания не са декларирали, дали и за кого ще гласуват. Този процес е по-голям отколкото обикновено и има някои нови развития, които правят трудни анализите по аналогия. Раздадените кредити през последните две или три години създадоха нов тип избирател, който трябва да ги връща и ние не знаем какъв тип страхове и какъв тип надежди крие този тип избирател.
Второ, относително намаля политическата тежест на твърдите електорати. Видяхме че на местните избори хората не се страхуват да гласуват за губещи кандидати от малки политически партии. Този страх да не изгубиш гласа си, който през 91 година работеше много силно за големите кандидати, не е ясно дали ще проработи отново. Социологическите проучвания сочат преднина за социалистическата партия, която е значителна и би било наистина политическо чудо, ако при такава голяма преднина на изборите догодина социалистическата партия не успее да бъде първа политическа сила. В същото време истина е, че през последните месеци БСП не успя да увеличи преднината си. Това са все аргументи и факти, които влияят за това как ще изглажда едно бъдещо управление на страната. Аз лично не бих се ангажирал да прогнозирам как ще изглежда то.
Ако приемем, че БСП дойде на власт, какво управление ще прилага – ляво, за каквато партия се декларира, или ще спазва правилата, продиктувани от международни институции и от ЕС.
Има две крайни тези в момента в обществения дебат, които, ако трябва да бъде честен, ми се виждат еднакво измислени.
Първата е, че няма никакво значение кой ще управлява страната оттук нататък, след като България се присъединява към ЕС и че който и да дойде, ще прави едно и също. Това не е така и разликата е в начините, по които ще се изпълняват изискванията на ЕС, в приоритетите, разликата в социалните групи, които излъчват едно или друго правителство, и кого това правителство вижда като свой електорат.
Втората, също измислена за мен теза е, че управлението на БСП непременно ще прилича на това на Жан Виденов. Това също е силна теза и мисля, че това, което БСП научи от предишното си управление е, че такъв тип управление няма шанс за страната.
За мене огромният въпрос е следният: Ако БСП спечели изборите, дали ще има необходимия потенциал за управление. През последните 8 години, когато България започна да се ориентира към ЕС, тя бе извън властта. Нещо повече, част от управленския потенциал на БСП намери реализация в други правителства. Ако БСП се опита да оформи своя управленски облик на базата на потенциала, който е останал лоялен към нея в момента, поне за мен е малко вероятно да успее. Свидетели сме на силен управленски дефицит в техните редици. Държавата вече не е такава, когато те управляваха. Образно казано това е като един компютър, на който му е сменен софтуера. Има известен период от време, който колкото и да е странно партията, която е управлявала най-дълго в своята история, ще трябва да се учи да управлява. Това създава определен тип рискове, които, разбира се, не трябва да бъдат абсолютизирани, но не могат да останат и незабелязани. БСП сега страда от това, в което обвиняваше СДС през 90 години – от липса на ръководни кадри.
Второ, свикнали сме да мислим, че за разлика от останалите политически партии (специално за политическото дясно) БСП е една дисциплинирана партия, в някакъв смисъл хомогенна, и в нея няма силни противоречия. Последните спорове, които се разгоряха след интервюто на Татяна Дончева, показват, че вътре в рамките на самата партия отговори на въпроса – “Кои сме ние и в името на какво влизаме във властта?” – е въпрос, на който още не е отговорено. В тази връзка аз не изключвам самата социалистическа партия да бъде разтърсена от политически кризи не когато влезе във властта, а когато е във властта. От това не би спечелил никой от БСП, нито управлението на България.
Това управление няма ли да бъде ограничено от правилата на ЕС?
Много неща вече са невъзможни. България е малка страна със сложен демографски профил, която едва ли би могла да разчита на огромно икономическо развитие вътре в ЕС. Всяка политическа партия, която заложи европейските ориентири като основни, ще трябва да се откаже от много неща – от определен тип политика, от определен тип риторика и поведение. Така че за мене България през 2005 ще бъде много по-различна от България през 1995. Това, което бе възможно тогава, сега е немислимо.
Каква политическа картина се очертава към момента?
Следващите няколко месеца ще трябва да отговорят на няколко въпроса. Единият е, дали десните партии ще тръгнат на тези избори максимално раздробени като всеки се опитва да се бори за наследството на СДС. Вторият въпрос е, дали ще бъдат направени опити за коалиции, които да гарантират влизането в Парламента единствено на базата на механично събиране на твърди електорати. Оповестената в публичното пространство възможна коалиция на СДС, партията на Софиянски и ВМРО е трудна коалиция. Третият вариант е да се търси сравнително широко обединение в дясно, което да максимализира този вот, но тази коалиция би имала смисъл единствено и само, ако тя не е механичен сбор от партийни ръководства. И разбира се винаги в дясно ще има напрежение, тъй като на този етап ДСБ отказват да влезнат в каквато и да е било коалиция, може би само с БЗНС НС. Следващите два или три месеца в дясното пространство ще е като в игрална зала.
Очаквате ли някакво чудо, което видяхме при последните избори? Бойко Борисов да направи партия например?
Не е тайна, че има различни социологически изследвания, които показват, че партия оглавявана от генерал Борисов може да се надява на добро представителство в следващия парламент. Но политическото му поведение на този етап не прилича на човек, който се е устремил да прави партия. Да не забравяме, че има и технически ограничения във времето. Въпреки че съществува политически потенциал за такава политическа сила на този етап партията на генерал Борисов е по-скоро призрак в главите на другите политически партии, отколкото проект в главата на самия Борисов.
Може ли да се довери изцяло човек на социологическите проучвания? Виждаме че още щом влезнат нови хора в политиката или правителство печелят много популярност.
Четенето на социологически проучвания според мен трябва да става много внимателно. И то не защото социолозите ще излъжат в едни или други данни, за да помогнат на определен политик. Ние всички тръгваме едва ли не с презумцията, че всички тези, които участват в политическия живот на страната, са много добре познати на българското общество. Много често различни социологически агенции си правят експеримента, като слагат между политиците, които трябва да бъдат оценявани, неизвестни и несъществуващи лица. И се оказва например, че 18% от хората одобряват неговата дейност, 7% не я одобряват и само половината признават, че не знаят кой е този. Сред хората има някои прекалено силни консенсуси. За да си представите колко силен е този консенсус трябва да знаете, че на въпрос на телефонна анкета ,,Имате ли телефон” – 94% от хората казват ,,да” при условие, че отговорът трябва да е 100% “да”, тъй като проучването става по телефона. Така че със социологията не бива да се играе прекалено много. Ясно е, че в България имаме все повече политически неинтересуващи се или неинформирани хора. Когато политиците внимателно следят своите рейтинги и вярват в тях, това е вярно само за 5 или 6 публични фигури в страната.
Да кажете нещо за харманлийци.
На мен лично ми беше много интересно да чуя въпросите и да разбера какъв тип неща интересуват хората тук. Ако Харманли изглежда както хората, с които днес имах удоволствието да се срещна, мисля, че Харманли няма от какво да се притеснява.