Парите от „златния гьол“ все още не са постъпили в НАП
7 минутиКасовите наличности от 32 000 000 лв. от фирма „Пи Еф Си“ все още не са постъпили в НАП. Това съобщи вчера Георги Димов, зам.-изпълнителен директор на приходната агенция пред Комисията по ревизията в Народното събрание. Там бе и финансовият министър Асен Василев, които информираха народните представители по случая, известен като „златния гьол“ на българо-турската граница.
Част от касовите апарати на фирмата изобщо не са били свързани с НАП, потвърдиха данъчните органи по време на изслушването.
По време на заседанието бе представен договорът на Българска Агенция по безопасност на храните (БАБХ) с частната фирма „Пи Еф Си“, която събира таксата за дезинфекция на „Капитан Андреево“ и Лесово. Асен Василев посочи, че възлагането на дейностите е трябвало да стане чрез обществена поръчка, но такава не е проведена.
Още през 2013 година прокуратурата е било сезирана по случая, но от там не са открили нередности.
Същата година през месец март година държавата е сключила контракт с частната фирма, регистрирана месец преди това. Това се налагало, защото „в Агенцията е имало недостатъчност на хора със съответното образование да извършват тази дейност.“
Това е първата данъчна ревизия на фирмата за тези години.
Георги Димов съобщи, че изпълнителният директор на „Пи Еф Си“ – Борислав Карев претърпял медицински интервенции и не може да им е от полза.
В момента служители на НАП и МВР прибират касовите наличности от границата всеки ден. Това е над 800 000 на месец. До момента са събрали 1,5 млн. лв. от дължимите 32 млн. лв., посочи Асен Василев.
От изслушването стана ясно, че държавата съзнателно е абдикирала от друг свой ангажимент – фитосанитарния контрол. Единствената лабораторията на ГКПП „Капитан Андреево“ е частна защото от Агенцията нямали финансова възможност да се сдобият с такава. Тя обаче се помещава в сграда, която е собственост на БАБХ.
При това положение ако клиентът поиска друга лабораторията да извърши санитарния контрол, пробите трябва да се пратят в София и да се чака няколко дни, за да излезнат резултатите.
На заседанието на комисията стана ясно, че по 850 лева на камион се генерирали от лабораторно изследване и фитосанитарен контрол на автомобилите, които превозват хранителни продукти.
Припомняме, че в началото на юни НАП откри по документи касова наличност от 32 млн. лева. Освен това „Пи Еф Си“ е използвала и стари касови апарати, приходите от които не се регистрирали в НАП.