Околийски началници в Каваклийска околия

Сакарнюз
От Сакарнюз октомври 23, 2023 10:27

Околийски началници в Каваклийска околия

Акценти

  • Вестник „Сакарнюз“, бр. 38/1062, година XX, 13 -19 октомври 2023 г.
  • Излиза всеки петък в общините: Харманли, Тополовград, Любимец, Маджарово, Симеоновград, Свиленград, Ивайловград, Минерални бани

След Освобождението на България от османско владичество районът попада в пределите на Източна Румелия и Кавакли е определен за околийски център на 36 селища. Околията е била важен икономически район на областта, а след Съединението и на Княжество България Кавакли е бил един от големите градове на княжеството с население над 7 хиляди жители.
През януари 1878 г. градчето е освободено от настъпващите на юг руски войски, а през лятото на същата година, според Берлинския договор, влиза в пределите на автономната област Източна Румелия и става център на околия в Сливенския окръг.
При административното деление България, през 1901 г. е закрита Каваклийска околия. В последствие Балканската и Европейската истории разтърсват нашия район. Заредили се война след война, които носят със себе си смърт, трудности и проблеми. И така се стига до началото на двадесетте години на 20 век когато започва преселението, когато се режели корените, българи напускали родния си край и тръгвали към неизвестното. След края на Първата световна война (1919 г.) всички гърци се изселват от града и на тяхно място идват български бежанци основно от Беломорска и Одринска Тракия, както и няколко десетки семейства от Егейска Македония.
Със Заповед № 3008 от 30 август 1934 г. Кавакли е преименуван на Тополовград и е включен в състава на Бургаска област.
През май 1945 г. Тополовград отново става център на околия, първоначално в състава на Ямболски окръг, а по-късно на Старозагорски. През 1959 г. околиите са премахнати и Тополовград е включен като център на община в Ямболски окръг.
С Указ № 2704 ДВ бр.67/28.08.1987 г., община Тополовград преминава в границите на област Хасково.

Кои са били околийските началници:
Димитър Хармузиади 20.06.1879 г. – средата на ноември 1880 г.
Александър Томас /Томаидис/ средата на ноември 1880 г. до края на 1883 г.
Атанас Папасаул края на 1883 – есента на 1885 г.
Желязко Петков есента – 1885 – 30.05.1886 г.
Станко Разбойников – 30.05.1886 – 28.02.1890 г.
Тодор Николаев – 08.03.1890 – 28.10.1893 г.
Никола Цветков – 07.11.1893 – 12.02.1894 г.
Димитър Боев – 12.02.1894 – 08.06.1894 г.
Георги Николов /Николаев/ – 08.06.1894 – 12.06.1894 г.
Георги Ст. Захариев – 12.06.1894 – 12.11.1894 г.
Начо Томов – 12.11.1894 – 09.07.1898 г.
Тодор Тенев – 09.07.1898 – 13.03.1899 г.
Ангел Стойчев – 13.03.1899 – 15.11.1899 г.
Михаил Иванов Михайлов – 17.11.1899 – 19.06.1900 г.
Еню Петков – 19.06.1900 – 25.12.1900 г.
Герги С. Паленков – 11.01.1901 – 22.01.1901 г. – не е заел длъжността
Желю Младенов – 22.01.1901 – 26.01.1901 г. – отказал длъжността
Г. Атанасов – 07.02.1901 – 13.02.1901 г. – не е заел длъжността
Георги С. Паленков – 15.02.1901 – 28.03.1901 г.
Вълчо Т. Костов – 28.03.1901 – 01.06.1901 г.
В следващия брой – кои са кметовете и кой колко години е управлявал.

Снимка: Исторически музей Тополовград

Източник ОбА – Тополовград

Сакарнюз
От Сакарнюз октомври 23, 2023 10:27
Напиши коментар

Няма коментари

Все още няма коментари!

Все още няма коментари, но Вие може да бъдете първият човек коментирал тази статия.

Напиши коментар
Виж коментарите

Напиши коментар

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Реклама