Кметове на ГЕРБ вдигат данъци, такси, услуги
9 минутиГодина след местните избори и месец след поредните парламентарни управляваните от ГЕРБ общини готвят тесла за избирателите си. Като отплата за добрите резултати, които гражданите им дадоха, от началото на следващата година хората на Бойко Борисов по места са им приготвили сериозни изненади, свързани с джоба им. Предстои увеличение на местни данъци, такси и услуги, като при някои то ще достигне до 1000%!
За по-богатите, които имат скъпи коли, през следващата година ще се наложи да отделят от кесията си поне 500 лева, а за по-бедните размерът ще е от 100 до 200.
В мотивите за увеличението на местните налози се изтъква фактът, че такова не е имало през последното десетилетие, а през това време цените на горива, стоки и услуги са се вдигнали многократно, заплатите на кметовете – също. Никой не споменава, че това е в резултат на политиката на Бойко Борисов, чиито хора управляваха през този период.
Едва сега разбраха, че ако не вдигнат данъците, Общините няма да могат да изпълняват ефективно своите функции като основна административно-териториална единица.
Увеличението засяга 6 общини, а навсякъде местните кметове успокояват гражданите, че „оптимизирането” на тези данъци няма да засегне сериозно финансовия баланс на семействата.
В Харманли данъкът на МПС-та се вдига с 20%. От сайта на общината се разбира, че това се налага, защото са им необходими повече средства, за да изпълняват своята функция.
Там е публикуван проект за изменение на Наредбата за опре- деляне размера на местните данъци на територията на община Харманли. Става ясно, че се завишава годишният размер на данъка върху превозните средства с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 тона. Последната му промяна е от 2018 г.
По-нататък се обяснява, че предлаганите промени са свързани с необходимостта от допълнителни пари за покриване на значително увеличените разходни отговорности на общината. Тук се изброява, че работната заплата се е увеличила, ток, горивата – също, а средствата, необходими за заплати на администрацията също са се увеличили.
Припомняме, че в тази община през 2021 г. бяха увеличени данъците на сградите.
Докато в Харманли увеличават само един налог, в другите бастиони на ГЕРБ умножават това по три.
В Любимец вдигат три данъка – върху недвижимите имоти, данък при придобиване на имущества по безвъзмезден начин, при дарение на имущество и на леки и тежкотоварни МПС-та.
Това касае леки и товарни автомобили до 3,5 т, на седлови влекач и влекач за ремарке, на автокранове над 40 т и на данъка за товарни автомобили с максимална маса над 12 т. Тук правят промени в Наредба №14 за определяне размера на местните данъци на територията на община
В администрацията на града, от където е депутатът с най-много преференции, успокояват, че даже и с „оптимизирането“ на тази данъци предложеното увеличение запазва нивото на данъка върху МПС значително под максималното, определено в ЗМДТ, което обосновава неговата социална поносимост.
В Симеоновград също е публикуван проект за изменение на Наредба №3 за определяне на местните данъци на територията на общината, по-конкретно размерът на данъка върху недвижимите имоти, на данък при придобиване на имущество по възмезден начин и на този върху леки автомобили, товарни до 3,5 тона, мотопеди и товарни ремаркета за леки автомобили.
За сделки с недвижими имоти вече ще се плаща 3 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот.
Дава се пример за апартамент в панелен блок, построен в 1980 г., на втори етаж, 81.00 кв.м, мазе – 5 кв.м, при данъчната оценка – 11 637 лева, данък сгради при 1,6 промила – 18,62 лева, при 3‰ – 34.91 лева, разлика – 16.29 лева.
Тук увеличението е 87,5%.
При възмездно придобиване на имущество данъкът също е 3 на сто върху оценката на прехвърляното имущество, а при замяна – върху тази на имота с по-висока стойност.
Интересно е положението в Свиленград, където освен жилищата има много скъпи имоти на казина, игрални зали, хотели, ресторанти, а данъкът върху недвижим имот е основен приходоизточник в
бюджета им.
Оказва се, че Общината събира 80% от дължимото за тези имоти.
На територията на община Свиленград декларираните са 16 444 бр., в т.ч. жилищни имоти – 14 309 бр. и нежилищни – 2135 бр. Постъпленията данък недвижими имоти (ДНИ) от този вид данък, заложени в бюджета за 2024 г., е 900 000 лв., като към настоящия момент изпълнението е в размер на 658 858 лв. или 80 на сто.
Сега в община Свиленград, размерът на ДНИ е 1,80 и 2 на хиляда върху данъчната оценка за жилищни и нежилищни имоти на граждани и юридически лица.
Сега се предлага ставката на всички да стане 2,50 на хиляда.
От Града на хазарта успокояват, че начисления ДНИ ще бъде по-малък от подобни като тях общини, каквито са Троян, Нова Загора, Елин Пелин и др. и „дори и с предложеното увеличение община Свиленград ще остане с данъчни ставки по-ниски от много по-малки градове“.
Друг основен приходоизточник в бюджета на Свиленград е данък върху превозно средство (ДПС). Тук се ръководят от принципа „замърсителят плаща“ или въвеждане на данъчни облекчения за собствениците на автомобили, които съответстват на високите екологични стандарти и утежнения за тези, които не съответстват и замърсяват околната среда повече.
При така предложената промяна очакваният облог за 2025 г. ще се увеличи с около 330 000 лева.
И тук увеличението е 20%
В Димитровград кметът Иво Димов ще предложи на Общинския съвет на сесията през м. декември промяната на данък недвижим имот от 2 на 3 промила и такса придобиване, която в момента е 2.5, да стане 3. Той определи увеличението на сумите в порядъка от 5 до 25 лева на година на имот.
В Хасково само въздухът още не е обложен с данък!
В областния град Хасково ще се увеличават всички възможни данъци, такси и услуги.
За имотите – от 2 става 2.5‰ на хиляда върху данъчната оценка.
В обясненията на кмета Станислав Дечев става ясно, че размерът на облога върху недвижимите имоти на територията на цялата община ще се измени от 4 303 141лв. на 5 378 925лв. а общият размер на очакваните приходи от 4 340 000 лв. ще достигне нива от 5 425 000 лв., т.е. със около 1 085 000 лв. повече от приходите за 2024 г.
Дава се пример – за жилище в Хасково, 1-ва категория, 75 кв.м, с данъчна оценка 51 718,20 лв. сега се плаща 103,44 лв., новият данък ще е 129,30 лв., а увеличението е 25,86 лв.
Земя 1000 кв.м в с. Въгларово (4-та категория ) с цена 3224,80 лв. се плащаше 6,45 лв., сега става 8,06 лв., увеличението тук е 1,61 лв.
Данък при възмездно придобиване на имущество /ДВПИ/ се увеличена от 2,6 на сто на 3,0 на сто.
Очакваните резултати след приемането на проекта за изменение на Наредбата е да се увеличат постъпленията от собствени приходи с около 1 635 000 лв. годишно, твърдят от Общината.
В Хасково таксите и услугите, които се предлагат, са стотици, а увеличението им е от 20 до 1000%!
Само за таксиметровите превози има над 10 платени услуги, които струват от 15 до 50 лева. Те са за издаване или отказ на удостоверение за регистрация за извършване на таксиметров превоз, вписване на автомобил и/или водач, за издаване или отказ от издаване на удостоверение за търпимост, за отразяване на промени в обстоятелствата и други.
По-интересна е мотивировката за издаване на разрешение за строеж или мотивиран отказ за него. Тъй като цената на тази такса не е променяна от 2003 г., за 21 години цените на материалите, както и заплатите на служителите, са се увеличавали многократно, затова от 30 тя скача на 300 лева или 1000%!
За издаване или отказ за разрешение и схема за поставяне на временни кампанийни преместваеми обекти и елементи на градското обзавеждане от 20 става 50 лв.
Издаване на удостоверение за семейно положение и такова за родените от майката деца ще струват по 10 лв., а за заличаване или отказ от заличаване на адресна регистрация – 100 лева.
3а притежаване на куче собственикът заплаща годишна такса 20 лв.
За удостоверение за премахване или окастряне на дървесна или храстова растителност от частни имоти – 20 лева.
Машиносмяна за услуга с валяк струва 360 лева, а почистване на трайно неподдържан единичен гроб е 60 лева.
В Хасково само въздухът още не е обложен с данък!