Защита на европейските избори от чуждестранна намеса
2 минутиЧленовете на ЕП ще призоват за координирана стратегия срещу чуждестранна намеса и манипулиране на информацията, за да се защитят европейските избори и да се повиши устойчивостта на ЕС.
По време на дебата и на гласуването в четвъртък се очаква евродепутатите да предупредят, че чуждестранната намеса, дезинформацията и атаките срещу демокрацията вероятно ще продължат да се увеличават все повече и да стават все по-усъвършенствани в навечерието на изборите за Европейски парламент, които ще се проведат на 6-9 юни 2024 г.
Докладът на специалната комисия по въпросите на чуждестранната намеса включва препоръки за координирана стратегия на ЕС и разглежда въпроси като намесата в онлайн платформите, защитата на критичната инфраструктура и стратегическите сектори, намесата по време на изборните процеси, тайното финансиране на политически дейности от чуждестранни участници и устойчивостта на кибератаки. Текстът се фокусира по-специално върху руската и китайската намеса в ЕС, в страните, които кандидатстват за присъединяване към ЕС, включително Западните Балкани, както и в глобалния Юг.
Евродепутатите очакват от Комисията отговори и за това как планира да гарантира, че съществуващите инструменти срещу манипулирането на информация и новите инициативи, като например пакетът за защита на демокрацията, ще спомогнат за защитата на почтеността на изборите през 2024 г.
След гласуването докладчикът Сандра Калниете (ЕНП, Латвия) и председателят на специалната комисия по въпросите на външната намеса Рафаел Глюксман (С&Д, Франция) ще дадат пресконференция.
Контекст
Докладът следва изпълнението на Резолюцията относно чуждестранната намеса, приета през март 2022 г. При изготвянето на новия доклад членовете на ЕП се срещнаха с национални, европейски и международни политици, с разузнавателните служби на държавите членки на ЕС, както и с Центъра за високи постижения на НАТО в Рига (NATO StratCom), с Европейския център за борба с хибридните заплахи (Hybrid CoE) в Хелзинки, с австралийското правителство и власти и със съответните органи на ООН в Ню Йорк.
Източник: ЕК в София