Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Дезинформацията иска да парцелира обществото на племена

6 минути
„Контрапропаганда близо до вас” бе темата на национално обучение за журналисти от местни и регионални медии.

„Контрапропаганда близо до вас” бе темата на национално обучение за журналисти от местни и регионални медии.

„Контрапропаганда близо до вас” бе темата на национално обучение за журналисти от местни и регионални медии. То се проведе в Габрово и в него участваха близо 40 пишещи от цялата страна.
Д-р Симона Велева, и.д. председател на Съвета за електронни медии (СЕМ) обясни ряботата на регулаторния орган.Организира го Българско училище за политика „Димитър Паница“.
„Употребата на AI инструменти в медиите“ бе представена от Георги А. Ангелов, старши анализатор „Дезинформация“ в „Сенсика Технолоджис“, журналист.
Участваха и политолозите Георги Проданов и Христо Панчугов.
В миналия брой ви представихме “Информационен безпорядък и как да се ориентираме в него”.

Голямата цел на дезинформацията е да парцелира обществото. Тя няма за цел да ни накара да излезем от НАТО, нито да напускаме ЕС, а да дезориентира хората, да ги противопоставя един срещу друг.
Това става най-успешно през социалните мрежи. Започна от скандала с „Кеймбридж Аналитика”, който събра голямо количество информация за потребителите, включително техните харесвания, коментари, приятели и дори демографски данни от Фейсбук в САЩ.
По този начин

„Кембриж Аналитика“ намери начин да достигне до хората, защото профилът във Фейсбук може да ни опише индивидуално, а посланието до потребителите да се позиционира точно.

Хората го харесват, защото виждат и четат това, което искат и то премахва у тях всякакви вътрешни бариери.
Достъпът до личността на всеки един потребител е идеален път за него да се прати удобно послание близко до индивидуалните му характеристики. В този объркан свят на медийна истерия не е трудно потребителите да се манипулират, да се настройват един срещу друг, а те от своя страна да търсят силния човек да ги спаси.
Например Русия не е помогнала за избора на Доналд Тръмп, но е повлияла да се подкопават устоите на демокрацията, да засили фрагментацията, да направят от една общност племена.
Това се случва и в България. И тук по подобие на тази страна у нас се наблюдава стремеж към силната ръка, която да управлява.
От 2017 година, когато е правено проучване, се наблюдава трайна поддръжка за силния лидер, който да сложи ред в този хаос, в държавата.
За „Обикновените хора срещу политиците“ има поне 10 проекта в България, създадени през последните години. Всички те целят да внушат, че правителствата са неспособни да се справят и за това е нужен силен човек. За пример е изборът на президента Румен Радев, който хората харесаха, след като им се представи като отличен командир в армията и очакваха от него ред в държавата. Все още чакаме това да се случи.
Това не е българско откритие, а е световен феномен, примери са Льопен, Герт Вилдерс, Орбан, част от Бойко Борисов.
Дезинформационната среда намира много проявления и всички са свързани с критика срещу демократичния процес. Ето някои от разказите, които ни се предлагат в медиите. При „Елитите срещу народа“ по време на пандемията от Ковид и бежанската криза през 2020 г. се наблюдаваше увеличение на публикации как ЕС и демократичните правителства не се справят.

Идеята бе не е да докаже дали е вярно или не, а това, да разделят хората на две полюса.

Тогава се припомняше непрекъснато как в Китай прогониха вируса. Там заключваха семейства седмици наред в апартаментите си.
Други клишета са за „застрашените ценности“, най-вече семейните. Пример за това са изявленията на Корнелия Нинова и Красимир Каракачанов за Истанбулската конференция, които „бранейки“ ги, разделиха обществото. За това спомогна и Конституционният съд.
Друг наратив е за „изгубения суверенитет“, при който други правителства казват на нашето какво да прави.
Има и неоснователния обвинения в неонацизъм, с които се оправдаваше войната на Русия в Украйна.
При дезинформацията се използват и риторични похвати. Един пример за това е т.н. strow man. Това е начин да се обърне разказа, фокусирайки се върху дребните неща, а не като цяло. Никой не са занимава с аргументите, а с личността ви. Разговор по същество не е възможен.

Чрез дезинформацията се създава различна реалност, а фактите нямат никакво значение. Няма как да обясните на човек, който вярва, че земята е плоска, че тя не е плоска.

В конспиративни теории се налага убеждението, че има малка група хора, която се крие от нас и контролира света. Тръмп има голяма заслуга за това.
Другата е как официалните медии ви мамят, защото 70% тези мнителни читатели следят социалните медии, а там откриват друга реалност.
Навсякъде може да се срещне реч на омразата, а големите медии в България (и не само) я тиражират съвсем съзнателно, знаейки, че така увеличават гледаемостта си.
Всички ние участваме в тези процеси, без значение дали ни харесва или не.
Дали демокрацията има съпротивителни сили да не се счупи системата?
Всъщност дезинформацията има точно тази цел.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights