Вече имаме дългосрочна перспектива за развитие на ЛРД „Сокол“
14 минутиГосподин Петров, подписахте дългосрочен договор с държавна институция, как ще се отрази това на ловно-рибарското сдружение „Сокол“
Днес (2 август, б.р.) е паметен ден за нас, защото ни се падна честта да подпишем договор за стопанисване на дивеч с териториалното предприятие към Югоизточното държавно предприятие – гр. Сливен и нашето Сдружение „Сокол“
Това нещо се случва много рядко и то е със срок до 2039 година.
По този начин си гарантираме една стабилна основа за бъдещо развитие и стопанисване за дивеча, за инвестиции в инфраструктура – това, което искат да правят дружинките, било то волиери или съоръжения за подхранване на дивеч и най-вече да имат допирателна с природата.
Общо 31 ловно-стопански района са на територията на общините Харманли Симеоновград и Маджарово.
Тук трябва да благодаря, че на третата година от мандата си имаме задружна и изключителна работа на ниво – Управителен съвет и хората, които работят на терен – Сенан Ибрям – ловен специалист и Пламен Дамянов, ловен организатор. Не подценявам никак помощта, която ни дава предишният колега Дончо Чипилски.
Имаме 31 ловно-стопански района, на които се издават разрешителни. Това е един огромен обем от работа, който се структура изцяло от двамата – Сенан е Пламен
От тука на сетне какво може да последва?
Предприемаме действия по доказване и евентуално придобиване на собствеността на площта, която ползваме на Ловния парк. Цялата е 200 декара, но ние нямаме нужда от толкова. Ще се опитаме да защитим това, което попада при нас като ловно стрелбище, инженерни съоръжения и волиерата. Последната е много важна, за да можем да се регистрираме като животновъден обект, което е още едно стъпало в бъдещото разселване на фазана и яребицата. В момента волиерата не може да функционира, защото не е върху наша земя.
Смятам, че за трите години от 4-годишния мандат доста добре се справихме с плана. Освен разселването на 925 фазана за 2024 г. , разселваме редовно зайци и кеклици.
Знам къде е болката – дивата свиня, знам, че погледите на 1350 ловци са насочени все натам, но в момента заради болестта Африканска чума по свинете ние спазваме за задължението да не подхранване, да не разселваме и да не стопанисваме дива свиня, защото има такава заповед.
Тогава, когато се разреши, ще мислим в тази посока.
Това, което виждам при този дивеч, колкото парадоксално и да е, че тя се бори и сигурно има изградени антитела. Виждал съм със собствените си очи новородени. Дано има някакво развитие скоро и тя да се завърне и да продължим от там, където бяхме преди да навлезе болестта по свинете
Сега предстои разселването на 40-50 елена лопатари на територията на ловно – стопанския район на село Черепово. Те ни се предоставят безвъзмездно от сдружението „Източни Родопи” и „Българско дружество за защита на птиците”.
Това са нашите партньори, с които работим много добре.
В момента сдружение „Сокол“ е финансово стабилно и благодарности на тези, които са на терен и работят упорито за това.
Колко нови ловци постъпват при вас?
Имаме успешен завършек на учебния сезон. От 32 кандидатствали за ловци 24 издържаха. 22-ма от тях стават членове на харманлийското сдружение, един отива в Тополовград.
На фона на това, което показват изпитите в цялата България, където 50-60% са скъсаните, тук при нас успелите са повече въпреки че вземането на изпитите става все по-трудно. Провежда се в Кърджали, ползват се таблети, следят се с камери, човешкият фактор при оценяването е намален, имат писмен и устен и накрая стрелби.
Докъде стигнахте в борбата с хищниците?
Където има издадени индивидуални разрешители за ловуване има ефект от тях, но за да има успех, и за да може да се развива полезния дивеч, трябва да има постоянна борба с хищника.
Кои птици най-добре се развиват в нашия ареал?
Това, което разселваме с най-добрите показатели, са фазана и яребицата. Забелязва се, че тракийският кеклик, чието място е било тук в началото на 19-и век за съжаление в момента го няма.
Ако успеем да придобием площта на Ловния парк и пуснем в действие волиерата, когато получаваме 45-дневни или двумесечни птици ще имаме възможност, за да ги отглеждаме в реалната среда. Начинът, по който е направена, е близка до естествения хабитат и по този начин ще развием в тях истинските им навици и да ги запазим в природата.
Накрая искам да пожелая успешен сезон на всички, който се открива на 10 август – събота. Надявам се да мине топлото време, да се захлади защото тогава става истински лов и да се поздравим с много успехи.
В писмо от изпълнителния директор на ИАГ – инж. Стоян Тошев, ръководството на НЛРС-СЛРБ бе информирано, че откриването на новия ловен сезон на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина е на 10.08.2024 г. (събота).
Нормите за отсрел са: пъдпъдък – до 15 бр., гургулица – до 8 бр., гривяк, гълъби, гугутка – до 10 бр., горски бекас, обикновена бекасина- до 10 бр., голяма белочела гъска – до 3 бр. диви патици – обект на лов – до 5 бр., фазани и токачки – до 2 бр., яребици и кеклици – до 4 бр., заек-до 1 бр., катерица, ондатра и нутрия – до 4 бр.