Хронично замърсяване тормози Димитровград на фона на институционални съмнения
3 минути
Димитровград, снимка: Интернет
Административен съд – Хасково разглежда две отделни дела срещу ТЕЦ “Марица 3“ АД, касаещи системни нарушения, свързани със замърсяване на атмосферния въздух в Димитровград. И в двата случая, инициирани от РИОСВ – Хасково, фокусът е върху видимото изпускане на неорганизирани емисии, което според екоинспекцията противоречи на издаденото на централата комплексно разрешително.
Две дела за едно замърсяване
На 14 май (дело № 676/2025 г. ) и на 4 юни (дело № 1004 по описа за 2025 година ) в съдебни зали в Хасково бяха разгледани касационни жалби на РИОСВ срещу решения на Районен съд – Димитровград. Ключов аргумент на РИОСВ е, че ТЕЦ “Марица 3“ не спазва условието в разрешителното си всички емисии да се изпускат организирано през комин №1.
„Пушещи“ нарушения и визуални доказателства
От РИОСВ твърдят, че неорганизираните емисии, изпускани от процепи и дупки на котелното помещение, съдържат вредни вещества като серен диоксид, азотен диоксид и прах, без да преминават през пречиствателни съоръжения. От РИОСВ подчертават, че екологичното законодателство не изисква измерване на тези неорганизирани емисии, като установяването им е визуално, но изпускането им е изрично забранено както от разрешителното, така и от Закона за чистотата на атмосферния въздух.
ТЕЦ “Марица 3” отхвърля обвиненията
От своя страна ТЕЦ “Марица 3“ оспорва твърденията, като главният юрисконсулт на централата заявява, че е недопустимо химическият или физическият състав на вещества да се установява само чрез визуални възприятия. Защитата на ТЕЦ “Марица 3“ поддържа тезата, че административнонаказателното обвинение е недоказано и се позовава на съдебна практика по аналогични казуси.
Съмнения около ангажимента на Областна администрация
Преди седмица стана ясно, че Областна администрация – Хасково е оттеглила своя адвокат Тодор Ташев от дело срещу теца за екологични нарушения. Тази стъпка предизвиква въпроси, тъй като съвпада с публикувано разследване на Антикорупционния фонд (АКФ) за „енергийна империя“ около Христо Ковачки, в която е замесен и ТЕЦ “Марица 3“. Това поражда сериозни съмнения за липса на ангажираност в защитата на обществения интерес.
До този момент не е ясно дали Областна администрация – Хасково ще назначи нов представител, който да защитава държавния и обществен интерес в съдебните процеси.
Обществен интерес срещу институционална пасивност
Липсата на ясен ангажимент от страна на Областна администрация – Хасково, в контраст с активното участие на РИОСВ – Хасково и неправителствената организация „За Земята – достъп до правосъдие“, оставя обществото да се пита дали администрацията ще защити интересите на държавата и гражданите с необходимата решителност. Административен съд – Хасково ще се произнесе с решения по двете дела в законоустановените срокове. Развитието на тези съдебни спорове е от значение за качеството на въздуха в Димитровград и спазването на екологичните норми от промишлените предприятия.