Христо Илчев, кмет на с. Устрем: “Готови сме за зимата“
3 минутиГосподин Илчев, Вие сте дългогодишен кмет на най-голямото село в община Тополовград – Устрем и едва ли нещо може да Ви изненада в подготовката за зимните месеци на населението на селото?
Да, наистина няма нещо, което да не сме правили досега всяка година в подготовката за зимните месеци. Разбира се най-важното е снабдяването на населението с дърва за огрев, тъй като това е основният източник за отопление за нашите хора.
Нямаме никакви проблеми тази година в началото на отоплителните месеци, населението изцяло е снабдено с дърва и в това отношение се разбираме много добре с ДЛС – Тополовград, така че снабдяването бе извършено навреме. Така хората спокойно можаха да си нарежат и приберат дървата и да са спокойни за зимата.
Нямаме проблеми и с питейната вода, имаме редовно, стига за всички части на селото.
Друго за зимната подготовка – знаете, че имаме две реки, които преминават през село, съответно над тях има и мостове и заедно с общината на тях сме поставили сандъци със сол и пясък за обе- зопасяването им през зимата.
Що се отнася до училището и детската градина, те са на делегирани бюджети и са осигурени със отопление. Ние помогнахме при рязането и прибирането на дървата в училище или ако се наложи някакъв малък ремонт.
Колко хора сега живеят в Устрем и къде работят устремци?
Когато започвах първия си мандат като кмет на Устрем през 2003 г. в село живееха над 1600 човека. Сега са около 800, т.е. наполовина, които са тук в селото понастоящем.
Работни места в село почти няма. Това, което наричахме „Завода“, вече от няколко години не работи, не работи и единственият в общината малък ВЕЦ на р. Тунджа по причина, че просто дебитът на реката е силно намалял. Там хората са назначени като пазачи, а кога ще може да заработи, засега никой не може да каже. Единствено бившата флотационна фабрика на мина „Устрем“, където „Каолин“ преработват фелдшпат и доломит работи и това е.
Понеже медицинското обслужване в общината е голям проблем, как се усеща тук в Устрем тази ситуация?
При нас този етап с липсата на лични лекари мина малко по-рано, когато се отказа д-р Попиванова. Тогава голяма част от хората се преориентираха към Елхово и Свиленград.
Други се записаха в Тополовград при д-р Палазов, д-р Даткова и д-р Вълчев, докато беше жив. Неговите пациенти се пръснаха при другите двама лекари в Елхово и в Свиленград. Така че при нас този процес не се усети така остро, както в Тополовград и някои други населени места, но като цяло си е проблем.