Над 40-метрова опашка от тирове се образува на границата с Турция
3 минутиДълга опашка от тирове се образува на АМ “Марица” преди „Капитан Андреево“ в края на миналата седмица. На моменти дължината ѝ достигаше над 40 километра. Тя бе предизвикана от проблем, свързан с въвеждането на нова информационна система за транзит от турските митници.
На 16 ноември в 21:00 часа те спряха планирано обработката на товарите, а в резултат на това камиони започнаха да се трупат още от сутринта на 17 ноември. Опашката достигна до Харманли, което не се е случвало от най-тежките дни на COVID кризата. Шофьорите чакаха повече от 22 часа, за да преминат на турска територия, което води до значителни загуби за фирмите и шофьорите
Минути след полунощ на 17 ноември турската митническа администрация възстанови обработката на товарни превозни средства, след като внедри фаза 5 на системата за транзит NCTS. За камионите, влизащи в Турция, това се случи към 0:20 ч, а за тези идващи от Турция към България в 0:50 ч. на 18.11.2024 г.
През това време опашката от тирове на ГКПП “Капитан Андреево” намаля до 30 километра, като колоната бе до Любимец.
Натрупването на тирове доведе до инциденти и проблеми за шофьорите, които останаха без вода, храна и тоалетни за дни.
Властите предприеха мерки за пренареждане на тировете и апелираха към шофьорите да се придвижват с повишено внимание, а от БЧК раздаваха вода и кроасани.
Въпреки мерките проблемите продължават, като опашките от тирове все още са значителни и създават напрежение сред шофьорите.
Опашките в сряда и четвъртък понамаляха, а с тях и напрежението.
Проблемът не засегна туристическия трафик, като колите и автобусите пътуваха нормално в двете посоки
Агенция “Митници” внедри българската версия на системата за транзит фаза 5,заедно с нова система за износ още през август 2023 г. без сътресения за обработката на товарни автомобили. Тя е една от първите на ЕС и днес обединява 36 държави, включително Турция. Чрез размяна на електронни съобщения NCTS и нейните национални приложения гарантират движението на товари под режим „транзит“, т.е. при обезпечение на митническите и данъчните задължения и при ясен маршрут, с конкретни точки на преминаване.
Очаква се фаза 5 на NCTS да заработи във всички държави до края на 2024 г.