Без опашки по границата с Гърция след Нова година
3 минутиОт нова година границите с Гърция и Румъния отпадат и ще можем да се движим свободно. Това стана след като България и Румъния официално бяха приети за пълноправни членки на Шенген. Решението беше взето в четвъртък по време на среща на вътрешните министри на Европейския съюз (ЕС) в Брюксел.
Новината идва след като в края на март двете страни се присъединиха към Шенген по въздух и море. От 1 януари 2025 г. те вече ще са част от свободното пространство и по суша.
Какво на практика означава това?
След 1 януари граничният контрол с Гърция ще отпадне. И двата пункта „Капитан Петко войвода“ и ГКПП „Кипринос“ ще бъдат отворени, като е възможно да има спорадични проверки. „Всеки гражданин и превозно средство може да бъде проверено някъде по пътя на излизане или влизане в страната, като това е наше право и задължение“, коментира главен комисар Антон Златанов по време на посещение и проверка за готовността за Шенген на българо-румънската граница при Видин миналата седмица. Това ще улесни както туризма, така и търговията и прехода с тежкотоварни автомобили на тази граница.
Шенгенското споразумение обхваща общо 29 държави – 25 страни членки на ЕС плюс Норвегия, Швейцария, Лихтенщайн и Исландия.
Силен положителен ефект
С решението за пълноправното присъединяване към Шенген България и Румъния ще могат в пълен обем да усетят всички предимства от това членство.
На север на границите между България – Румъния и Румъния – Унгария нещата няма да се променят поне до средата на следваща година, но ще бъдат олекотени. „В рамките на шест месеца на българо-румънската граница граничните пунктове ще бъдат запазени и проверките ще се извършват на тях, но не на 100 процента. Ще проверяваме на случаен принцип и по рискови профили след анализ. Имаме ясен план и визия, нямаме притеснения. Ще помолим за търпение и разбиране, защото това е една много сериозна реорганизация“, каза още комисар Антон Златанов.
С приемането ни в Шенген по суша, следва да бъдат премахнати всички възпрепятстващи съоръжения по вътрешните граници на Европейския съюз. На територията на област Хасково те са ГКПП „Капитан Петко войвода” и ГКПП „Кипринос”.