Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Юридически възможности за контрол над местната власт

5 минути
”Бъдеще за Главан” продължава да организира образователни лекции
Гл. ас. д-р Деян Дунавски

Гл. ас. д-р Деян Дунавски

В село Главан продължават обучения за повишаване на гражданската и политическа култура на жителите. След първото обучение на 8 февруари между Община Гълъбово и Сдружение „Бъдеще за Главан“ бе подписано споразумение, с което Общината се ангажира да съдейства за развитието на селото, включително като открие нова детска градина в селото, подобри уличното осветление и почисти незаконните сметища.
В събота, 22 февруари, лектори бяха инж. Симеон Белорешки, който говори на главанци за бъдещето на комплекса „Марица Изток“ и какво да очакват.
Гл. ас. д-р Деян Дунавски – преподавател в УНСС, запозна присъстващите с юридическите възможности за контрол над местната власт. Предлагаме ви неговата презентация.

Гражданите участват в управлението на общината както чрез избраните от тях органи, така и непосредствено чрез референдум и общо събрание на населението.
Общините могат да си сътрудничат с юридически или физически лица и да създават сдружения, чрез които да постигат цели от взаимен интерес и на които да възлагат изпълнението на дейности, произтичащи от техните правомощия.
Общинското сътрудничество се осъществява на основата на подписано споразумение, което се одобрява от съответните общински съвети.
Актове на общинския съвет
В изпълнение на правомощията си Общинският съвет приема правилници, наредби, инструкции, решения, декларации и обръщения.
Актовете на общинския съвет се изпращат на кмета на общината и на областния управител в 7-дневен срок от приемането им.
Гражданите могат да присъстват на заседанията на Общинския съвет и на неговите комисии, като заемат специално определените за тях места.
Гражданите могат да се изказват, да отправят питания, становища и предложения от компетентността на Общинския съвет, кмета или общинската администрация, представляващи обществен интерес, и да получават отговори.
Административният акт (АА) е:
– едностранно властническо волеизявление на държавен орган (орган на изпълнителната власт);
– юридическата форма, чрез която се осъществява изпълнителната власт.
АА винаги е подзаконов, издава се в изпълнение на закона.
АА трябва да е правилен (навременен, полезен, целесъобразен) и да отговаря на следните условия (чл. 146 АПК):
– компетентност на автора;
– спазване на материалният закон;
– спазване на формата;
– спазване на процесуалните правила при издаването му;
– да преследва целта на закона.
Ако АА не отговаря на някои от тези условия той е незаконосъбразен, нищожен или унищожаем.
Актовете на Общинския съвет могат да се оспорват пред съответния Административен съд.
Областният управител упражнява контрол за законосъобразност на актовете на Общинските съвети, освен ако в закон е предвидено друго. Той може да върне незаконосъобразните актове за ново обсъждане в Общинския съвет или да ги оспорва пред съответния Административен съд. Оспорването спира изпълнението на индивидуалните и на общите административни актове и действието на подзаконовите нормативни актове, освен ако съдът постанови друго.
Чл. 120, ал. 2 от Конституцията на Република България
Гражданите и юридическите лица могат да обжалват всички административни актове, които ги засягат, освен изрично посочените със закон.
Обект на оспорване
Административните актове могат да се оспорват пред съда по отношение на тяхната законосъобразност.
Сезиране
– жалба или протест на прокурора – Право да оспорват административния акт имат гражданите и организациите, чиито права, свободи или законни интереси са нарушени или застрашени от него или за които той поражда задължения.
Срок
– 14-дневен от съобщаването им. Мълчаливият отказ или мълчаливото съгласие може да се оспори в едномесечен срок от изтичането на срока, в който административният орган е бил длъжен да се произнесе.
Кой може да отмени акт на кмета?
Когато кметът действа като орган на местното самоуправление – актовете му могат да бъдат отменени от Общинския съвет.
Когато кметът действа като орган на изпълнителната власт, актовете му могат да бъдат отменени от областният управител.

Припомняме, че жителите на Главан бяха наказани, защото след местните избори на 29 октомври 2023 г. кметът на община Гълъбово Николай Тонев бе на второ място по брой гласове тук. Уличното осветление спря. Пенсионерският клуб бе затворен, спря редовното събиране на боклука, по-късно бе затворена и детската градина.

В следващия брой – инж. Симеон Белорешки за бъдещето на комплекса „Марица Изток“

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights