Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

„Ще замина в Африка, за да помагам и да се грижа за децата там“

6 минути

Господин Божинов, как взехте решение да заминете като доброволец в Африка?
Гледах един документален филм за децата на Африка. Видях, че има една жена българка в Кения, която помага на кенийските деца в определени населени места и училища, учи ги как да сеят, да правят парници, водоеми, сондажи. И гледах колко болни, гладни деца и хора има в Африка. Само в Южен Судан са над милион и 100 000 деца, които гладуват в момента.
И това ме мотивира. Пред себе си поех личен ангажимент да отида и да помогна, доколкото е възможно. Най-вероятно ще отида за три месеца. Споделих тази моя налудничава идея с един мой приятел, който застана до мен и каза, че ще ми помогне в това начинание. Васил Червенков се казва момчето. Подкрепя ме изцяло, голям българин е, човек с голямо сърце, който също обича Африка.
И тръгнахме да работим в тая посока с него. Направих CV-та на английски и на френски, пратих в Буркина Фасо, Нигер, Нигерия, Мали, Бенин, Гана и на други места. Засега може би ме проучват и се надявам да замина в края на август или началото на септември.
И пак казвам, благодаря на г-н Васил Червенков, че възприе тази моя инициатива и ме подкрепя, както и други мои приятели.

Това не Ви е първата инициатива.
Да, Вие знаете, че това не ми е първата мисия зад граница. И в България има много такива мисии, на които съм бил. Правя го и заради децата на Африка. Правя го и за да чуят инвеститорите, за да дойдат в нашата община. Ние сме накрая на България – на границата, първа и последна граница на Евросъюза. Имаме много неща, които можем да дадем за икономиката на България. Искам инвеститорите също да дават, защото нашите хора са работливи, приветливи, весели, усмихнати и гостоприемни. Но за съжаление няма достатъчно работни места. Това в определени моменти ме натъжава, защото идват хора с лични проблеми – няма с какво си нахранят децата, с какво да им купят дрехи, тетрадки, чанти, обувки.
Една община, която е била над 30 хиляди души, сега в момента е под 10, защото инвестициите са малко, както и работните места.

Да се върнем пак на мисията – тя хуманитарна ли е?
Да, това е хуманитарна мисия. Ще се грижим за деца, които имат нужда от помощ. Има такива, които заради войните, живеят по гори, спят до кофите за отпадъци, недохранени са.

С кого ще пътувате?
Сам ще пътувам. Имам приятели, които ще ме подкрепят и финансово, за да мога да отида. Аз предварително съм казал, че не искам финансова облага от цялата работа, не искам заплата. Свързахме се с ООН, с Червения кръст, за да ни намерят мисия. Проблемът е само езиковата бариера. Дано да не се разсърди учителката ми по френски, но съм го забравил. В тези страни се говори само на френски, а знаете, че в последните години се наложи английския език, който ми е по-лесен и разговарям и разбирам.

Кой ще ръководи Общината през това време?
Имам прекрасни екипи, прекрасни служители. Аз неведнъж съм оставял Общината, като замина някъде, никога не е имало проблеми и сме се справяли с абсолютно всичко – и административна работа, и на терен. Така че това мен не ме притеснява.
Тук се касае за два-три месеца, не за повече, защото опонентите може да надигнат глава и да кажат, че не е редно да съм толкова време в отпуск и да ми поискат оставката. Това естествено ще бъде голямо щастие за тях и за определен кръг други хора. Аз не мога да бъда обичан от абсолютно всички, но обикновените хора ме обичат, защото виждат какво правя за всяко едно населено място. Срещам се с всеки, не бягам от проблеми. Когато има проблем, аз влизам в в него и го решавам. Не бягам от него.

 

Кметът на Тополовград, Божин Божинов е участвал в множество доброволчески мисии както в България, така и в чужбина:
– март 2014 г. Отпътува за Крим, за да защитава правата на българската общност на полуострова;
– април 2020 г. оказва помощ като доброволец в областната болница в Ямбол по време на пандемия от COVID-19 ;
– септември 2020 г. Участва в борбата с щетите от наводненията в Карловско.
– февруари 2023 г. замина като доброволец след земетресението в Турция в окръзите Хатай, Кахраманмараш, Адъяман, Османийе и Газиантеп;
– септември 2023 г. повежда група от доброволци, които помагат за възстановяването на курортния град Царево след наводненията;
– лятото на 2023 г. активно се включва като доброволец в гасенето на пожари в Ивайловградско;
– юли 2024 г. пристигна с група от 8 доброволци от Тополовград, които незабавно са се включиха в овладяването на голям пожар, пламнал край бензиностанция в Харманли и разпрострял се към вилната зона.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights