Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Читалището в с. Орлов дол вече е с обновена сграда

2 минути

На 20 октомври 2025 г. в село Орлов дол тържествено бе открита напълно обновената сграда на Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1927.“
Събитието се проведе на площад „Генерал Люцкан Люцканов“ пред читалището и събра десетки жители, читалищни дейци, гости и представители на местната власт.
На 12 февруари бе дадено символичното начало на дейностите, които изцяло ще променят облика на една от най-красивите културни институции в община Тополовград.
Първа копка направиха кметът Община Тополовград Божин Божинов и Руслан Василев, управител на изпълнителя ДЗЗД (Дружество по закона за задълженията и договорите) К И К, София.
След откриването, гостите разгледаха обновените помещения и се насладиха на кратка празнична програма.
НЧ „Паисий Хилендарски – 1927“ е част от културната история на село Орлов дол. През годините то е било средище за самодейност, просвета и обществен живот. То продължава да бъде символ на местната идентичност и духовност.
Проектът е на стойност е 1 150 707.10 лв. Той е за изпълнение на мерки за енергийна ефективност се реализиран с финансовата подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост

Изпълнени са:
• Цялостно саниране на сградата – нова фасада, топлоизолация, хидроизолация на покрива;
• Подмяна на дограма, изграждане на енергийно ефективни системи и вътрешна модернизация;
• Адаптиране на средата за хора с увреждания и обновяване на санитарните възли;
• Подобряване на външната среда около читалището.

Реализацията му е част от цялостната стратегия на Община Тополовград за подобряване на културната инфраструктура в малките населени места .

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights