Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Създателят на „Свръхчовекът“ вдъхнови харманлийски ученици

4 минути
Той се срещна с възпитаници на СУ “Неофит Рилски” и ПГЕЕТ „Захари Стоянов”

Георги Ненов впечетли учениците в Харманли с вдъхновяваща лекция, а ученикът Георги Георгиев показа, че мечтите имат адрес и извън столицата.
В началото на май месец вратите на Културния център в Харманли се отвориха за необичаен гост – подкастъра и лектор Георги Ненов, създател на „Свръхчовекът“*. Той бе поканен от сдружение „Бизнесът за Харманли“, чиято мисия е проста, но дръзка – да покаже на местните младежи, че географията не е пречка, когато амбицията срещне правилната подкрепа.
Първият, с когото се срещна Ненов, бе десетокласникът Георги Георгиев от СУ „Неофит Рилски“ и основател на клуб Gluon Quantum. С увереност, която надскача възрастта му, той посрещна лектора пред залата, запозна го със своята история и го разведе из града. „Харманли може да е малък, но тук кипят големи идеи“, пошегува се Георгиев, докато двамата преминаваха покрай центъра на града.
Георги разказа за дейността и участниците в клуб Gluon Quantum, както и че са достатъчни любопитството и няколко наставници, които да ти дадат посока. Той благодари на учителите, позволили клубът да се превърне от идея в реалност.
Двамата Георгьовци – лектор и ученик, се впуснаха и в открит разговор за страха от провала. Ненов разказа за първия си заснет, но никога непубликуван епизод на „Свръхчовекът“, а младият му съименник призна, че седмици е избягвал да натисне „рекордер“ заради мисълта „Ами ако не стане?“. „Ставаш свръхчовек в момента, в който приемеш, че грешките са доказателство за действие, не за дефект“, обобщи подкастърът.
След разходката Георги Ненов представи своята лекция пред близо сто ученици от ПГЕЕТ „Захари Стоянов“ и СУ „Неофит Рилски“. Той започна с въпроса, който стои в сърцето на новия му влог-сезон: „Как запазваме човешката си стойност, когато изкуственият интелект може да пише код, да композира музика и дори да диагностицира болести?“ Отговорът му открои три ключови думи – преживяване, споделяне, действие.
Ненов подчерта, че истинската конкурентна сила на младите ще бъде способността да създават смислени връзки, да превръщат новото знание в конкретни проекти и да показват резултати, а не само дипломи.
За учениците лекцията беше доказателство, че успешни модели има на една ръка разстояние.
А Георги Георгиев вече планира да превърне тази среща в първа серия от регулярни „квантови следобеди“, отворени за всички любознателни харманлийци. „Докато виждам в залата хора, готови да действат, знам, че България има светло бъдеще“.
В крайна сметка гостуването на „Свръхчовека“ показа, че мащабът не се измерва в квадратни километри, а в идеи, които сме готови да реализираме.

* Георги Ненов е създател и водещ на популярния подкаст „Свръхчовекьт с Георги Ненов“, който разказва истории на хора за пример. В свободното си време играе видео игри, гледа One Ріесе, тренира усилено бразилско джу джицу и кара мотор. Той прави срещи с хората, за да сподели своя опит и да отговори на всичките им въпроси за образованието, предприемачеството и успеха.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights