Събраха история и настояще в летописна книга за с. Иваново
3 минутиСвещеник освети новоиздадена летописна книга за село Иваново. Отец Живко отслужи водосвет в църквата „Света Троица“, а след това благослови печатното издание. Заради късното ѝ издаване, събитието се състоя в неделя – 12 юли, повече от месец след като храмът чества своя празник Свети дух. В миналото на този ден са ставали борби и панаир.
Книгата е от 175 страници, препечатано и допълнено издание на ръкопис на счетоводителя в ТКЗС-то Боню Марков. Създадена е преди повече от 50 години.
Финансово издаването на книгата е подкрепена от Георги Савов, Керка Кузева и Пенчо Лозанов.
Към написаното от Боню Марков има добавен списък на загиналите ивановци във войните през 1912 – 13, 1915 – 18, 1944 – 15 г., снимки на събития от новата история на селото. Съставена е от седем глави.
В първата се разглежда древността по тези зими. Втората е за освобождението от османско иго. Третата е за създаване на българска администрация, училище и църква. Четвъртата е за преименуване на селото, петата разглежда периода след 9 септември 1944 г.
В шестата са описани по-известните родове, а последната е за народния живот на селото.
Тази година църквата „Света Троица“ чества 130 години. Строежът ѝ започва през пролетта на 1898-а, а окончателно завършване и освещаване става на 21 май 1891 година.
За ъглите на прозорците и вратите са доставяни камъни от местността Чала, на 20 километра от Иваново, с волски коли, а на някои от прозорците са сложени камъни от изоставено турско гробище.
На престолния камък са изброени с инициали всички ивановци, които са участвали в строежа на църквата.
Майсторът е бил Аврам Исаков от село Осовица, Дебърска околия.
Първи свещеник в новопостроената църква е Иван Димов от село Текето, Хасковско.
През периода 1995 година със средства на Старозагорската митрополия бе направено цялостно укрепване на църквата от всички страни с бетонни пояси и по този начин тя бе предпазена от напукване и разрушаване.
През 2011 година бяха извършени ремонтни дейности по външната фасада на сградата, на вътрешното пространство, почистване и освежаване на иконите в металната част.
През 2021 година местният художник Пенчо Лозанов нарисува Свети Христофор, закрилник на шофьорите, на част от източната фасада на църквата.