Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

След 1548 години отново пътуваме свободно в Европа

4 минути
Последният път, когато живеещите по нашите земи са можели свободно да пътуват из Европа, е бил преди повече от 1500 години, по времето на Римската империя

След 1548 години ограничения от днес, 1 януари, вече свободно можем да пътуваме из Европа. От 00:01 часа на първия ден на 2025 година българите могат да преминават границите на 29 държави без да показват документ за самоличност. Изключение правят Кипър, която е в процес на присъединяване, и Ирландия.

Най-близките до нас, ГКПП „Капитан Петко войвода“ и ГКПП „Ивайловград – Кипринос“ вече не съществуват като контролно пропусквателни пунктове. 

Последният път, когато живеещите по нашите земи са можели свободно да пътуват по земите на Европа, е бил преди повече от 1500 години, по времето на Римската империя, една от най-великите и влиятелни цивилизации в историята на човечеството. Основана е през 27 г. пр.н.е. от Октавиан Август и съществува до 476 г. сл.н.е.

Тракия става част от Римската империя през 46 г. сл. Хр., когато император Клавдий покорява одрисите и я превръща в римска провинция.

Империята обхваща територии в Европа, Азия и Африка, като на своя връх включва почти целия Средиземноморски басейн.

Тогава тракиецът е можел да отиде безпрепятствено до Галия, днешна Франция, или до Далмация – Унгария, Пиринеите – Испания, Мавритания, Нубидия – Северна Африка.

Следващия път, когато българите са могли да пътуват от девет земи в десета, е през периода на Османска империя. Тогава занаятчията от Елена, например, е можел да си продава стоката в Египет, Сирия, или на територията на днешна Гърция.

Иван Хаджийски, известен български публицист, социален психолог и социолог от началото на миналия век, отбелязва, че богатите българи са пътували до светите места като Йерусалим, като по този начин са искали да затвърдят своя социален статус и да се обогатят духовно.

Пътуванията са разширявали представите на българите за света, като им давали възможност да видят нови градове, хора и обичаи.

По време на Царска България пътуванията до големите страни също са ставали с входни визи. Германия е била под нацистки режим и пътуванията са били строго контролирани. Визите са били необходими и процесът е бил сложен.

По това време Русия е била част от Съветския съюз. Пътуванията до СССР са били ограничени и визите са били задължителни. Процесът е включвал строги проверки и одобрения.

Франция също е изисквала визи за българските граждани. Можело е да се пътува, но след получаване на виза.

Великобритания също е имала визов режим за българите. Пътуванията са били възможни, но визите са били задължителни и процесът е включвал подаване на документи и одобрение.

През комунизма в държавите от нашия лагер също се изискваха входни визи за пътуванията до други държави. За западните се изискваше и изходни визи, които се даваха след обстойно проучване и разговор със служител от Държавна сигурност.

След като комунизмът падна, за кратък период от време западните държави издаваха входни визи за българи сравнително лесно, но това се промени и за тях се чакаше с месеци, но не винаги се даваха на всеки желаещ. За САЩ и Великобритания се използваха различни трикове, за да се заблудят чиновниците в посолствата. Даваха се и големи подкупи, за да ти сложат печат.

Когато България официално стана част от Европейския съюз на 1 януари 2007 година, визите за страните в него паднаха, а пътуванията до тях се извършваха с лична карта или паспорт. Това беше важен момент за страната, който отвори нови възможности за икономическо и социално развитие.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights