Светлана Николова с премиера на „Очите на Марта“ в Софийски литературен салон
4 минути
Сборникът с разкази „Очите на Марта“ на Светлана Николова бе представен в Софийски литературен салон. Това се случи на 13 март, т. г. при голям интерес и сериозни положителни отзиви за дебюта в белетристиката на авторката от Харманли, която досега бе известна със своята поезия. „Очите на Марта“ имаше успешна премиера и в Града на Белоногата в началото на март, като залата на Културния център едва побра 120-те гости на литературното събитие.
В Софийски литературен салон в НЧ „Пенчо.Славейков 1921“ книгата представи нейният редактор – големият български поет, писател и преводач Димитър Христов. „Разказите на Светлана Николова допринасят за съвременния поглед на белетристиката ни към българското село, към т. нар. провинция, за възстановяването на връзките ни с корените, със земята, с природата, с бита и душевността на предците ни. И това е постигнато не с идилии и сълзливи спомени, тъкмо обратното, това е втъкано по модерен начин, като се внимава за автентиката и душевността на днешното българско село. Ярките и запомнящи се мъжки и женски образи са истинско откритие за днешната характерология на етноса ни. Книгата „Очите на Марта“ очертава някои нови тенденции в българската проза, които не се родеят с чуждоезични образци и автори, а са продължение на голямата ни литературна традиция, запомняща се в претворяването на душевността на българина“, каза в представянето си Димитър Христов.
За „Очите на Марта“ говори още нейният издател – литературният критик и творец Пламен Тотев, поетът и писател Хайри Хамдан, доц. Светлана Христова, която наскоро издаде книга с поезия, проф. Анна Кръстева, безспорен капацитет в политическите науки в международен план и човек, обичащ съвременната българска литература, водещата на вечерта – журналистката Виктория Катранова, а журналистът и поет Владислав Кацарски и неговият екип от Радио „Брайл FM“ отразиха събитието с много вещина и литературна съпричастност.
„Докато пътувах към София си мислех, че светът всъщност е едно голямо родно място. Пътувайки ние не просто изминаваме километри. Пътуването е среща, смесване, оставяне на следа и е важно какво ще пренесем през света – дали ще бъде добро, дали има смисъл, надежда. Един голям творец – харманлиецът Генчо Стоев е казал: „Харманли няма нужда да пътува, защото светът минава през него.“ И е прав. Но аз избирам да пътувам, защото вярвам, че е важно какво носим, когато пристигаме. Аз нося „Очите на Марта“, с вярата, че тя е част от моята следа и надежда, която сега пътува от Харманли към София, към света, смесвайки се с преживявания и емоции.“, каза на премиерата в столицата Светлана Николова. И продължи:
„София е магичен град, който носи в себе си и корен, и хоризонт. Благодаря на хората тук, както и на всички бъдещи читатели на книгата, че позволявате на пътуването ми да се пресече с вашето, и че заедно превръщаме този свят в едно истинско родно място. Благодаря ви, четящи хора, за хоризонта, в който думите, вярвам, ще променят към добро.“
Авторката благодари още веднъж на уважавания български учен и творец, дългогодишен ректор на Софийския универститет – проф. Боян Биолчев, който е дал първия отзив за белетристичната й творба. Неговите думи са на корицата на книгата: „Безспорна дарба. Отмерена фраза, чувство за типаж на героите. И не на последно място – толерантност и обич към човека“.
Предстои представяне на „Очите на Марта“ в много български градове, като следващата литературна дестинация е Пловдив, на 28 април, т.г.
„Очите на Марта“ („Изида“ 2025) се издаде с подкрепата на Министерството на културата, след спечелен проект от Светлана Николова, по програмата на подпомагане на творчески проекти в областта на литературата.