Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Проф. Стоян Денчев: „Удоволствие за мен е да посещавам Тополовград“

7 минути
Проф. Стоян Денчев: „Удоволствие за мен е да посещавам Тополовград“„Удоволствие за мен е да посещавам Тополовград“

Стоян Георгиев Денчев роден е на 11 февруари 1953 г. в Елхово, професор, доктор на икономическите науки, е ректор (2002 – 2018) и председател на Общото събрание (от 2018 г.) на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) в София. Главен секретар на Министерския съвет на Република България в правителството на Любен Беров. Между 2006 и 2011 г. е председател, а от 2011 г. – почетен председател на Съюза на народните читалища. Основател на Югоизточния летен международен университет. Почетен консул на Султанат Оман в България. Почетен гражданин на Одрин.

Професор Денчев, добре дошли в Тополовград. Какво Ви доведе тук?
Благодаря, радвам се, често идвам в този град и има защо, всеки път откривам нови неща, нови хора, които носят през годините характерните особености на тополовградчани. Честност, дружелюбност, мисъл за България, мисъл за родното място, така че това ми посещение потвърждава всичко, което се е натрупало през годините от моите контакти с местните хора. За мен винаги е било удоволствие да посещавам Тополовград.

Вие съвсем наскоро бяхте тук на 130-годишния юбилей на читалище „Св. св. Кирил и Методий – 1894“. Това затвърди ли цялостните впечатления от нашия град, общината, нашите хора?
За мен беше изключително удоволствие като Почетен председател на Съюза на народните читалища /СНЧ/ да присъствам на това събитие, на това тържество, на което присъстваше и вицепрезидентът на републиката Илияна Йотова. На това събитие изнесох кратко слово, в което подчертах ролята на читалището във вашия град за културната му идентичност, за съпричастността на хората към този факт.

Да минем към конкретния повод за сегашното Ви посещение, заедно с тези млади хора?
Поводът е интересен, защото предстои и развитие по него. През 2015 година в София подписахме договор между УниБИТ и крайграничните общини Малко Търново, Болярово и Елхово в присъствието на тогавашния вицепрезидент Маргарита Попова за създаване на Международен югоизточен летен университет. Вече близо десет години ние работим с тези общини, изучаваме културното наследство в тези региони – Малко Търново, магичната Странджа, работим в музеите, инвентаризираме документи, извършваме разкопки в община Болярово с помощта на специалисти от музея в Ямбол. Тази година за съжаление огънят ни изгони от там и колегите продължиха работа в Ямбол и Елхово, където се проведе среща с общинските ръководства.
На 23 юли имахме среща с ръководството на Община Тополовград, разгледахме музея и града и сега продължаваме разговора, от тук колегите ще заминат за Свиленград. Искам сега да споделя една новина. Планираме през късната есен тази година да организираме едно ново събиране в рамките на университета, на която освен общините, които споменах по-горе да поканим и общините Тополовград, Свиленград и Ямбол и в присъствието на президента на Румен Радев да подпишем един нов договор за продължаване дейността на Югоизточния летен международен университет. Нещо, от което всички имаме полза от работата на този уникален университет, който ни дава и възможност да посещаваме общините от Турция – Къркларери, Лозенград, Одрин, Кешан и други, с които имаме договори за сътрудничество в крайграничната област.

Доцент Йотова, Вие за първи път ли сте тук или вече имате поглед върху нашата община?
Здравейте и от мен. Не, това не ми е първото идване тук. Както каза и проф. Денчев, историята на нашия Летен университет продължава вече доста време и пътувайки из другите погранични общини сме идвали и тук заедно със студентите. Тази година имаме още осем нови студенти, които присъединяваме към екипа. Една от основните ни цели, чрез работа на терен да дадем възможност на студентите да приложат наученото в залите на терен и да придобият съответните умения. Това още по-добре се получава с подкрепата на общините, а както стана ясно за в бъдеще те ще стават все повече и така ще разширяваме възможностите за проучвателна дейност и обучение. В групата имаме и студенти от Тополовград и защо това да не е възможност те по нататък да започнат работа тук.
Няколко са специалностите, които реализираме в университета, което дава възможност за работа по националната сигурност, запазване на културно историческото наследство, туризма и още други дейност полезни за тези погранични райони.

Да видим какво ще ни каже и асистент Стоян Боянов от УниБИТ за неговите очаквания от тази среща?
Този пограничен район е много специфичен, от гледна точка на националната сигурност и Културно историческото наследство. По отношение на нашите изследвания по въпроси като нелегалната миграция, рисковете породени от нея, от стратегическото положения на района и др. подобни фактори.
По отношение на културно историческото наследство всички колеги останахме възхитени тук в Тополовград от музея, от този истински патриотизъм на местните хора, от който всички ние се вдъхновяваме за да запазим нашата памет, националната си идентичност, която смятаме като ключов фактор и елемент на Националната ни сигурност. Това трябва да се надгражда, за да имаме едно светло бъдеще като страна и народ.

Дойде ред и за най-младият участник в групата – студентката в УниБИТ Виктория Томова. Вашите впечатления?
На първо място бих искала да изкажа своята благодарност към нашите преподаватели и проф. Елена Петева – ректор на университета, защото без тях това приключение, както аз го наричам, нямаше да е възможно. Благодарности и за всички местни хора – от управата на общините до обикновените хора, които ни посрещаха навсякъде и помагаха безкористно и от сърце. Никога не бях идвала в тази част на страната, но намирам своята принадлежност тук и бих се върнала отново със сигурност.

Проф. Денчев:
Още веднъж искам да изкажа благодарността ни към кмета Божинов и неговите заместници за това, което ежедневно правят за своя град и община, а това значи, че те го правят и за България.

Божин Божинов:
Аз искам да благодаря на проф. Денчев и екипа му за поканата за Югоизточния летен университет. Ние ще се включим в него. Благодаря ви за отношението и да вървим напред.

Публикуваме с известни съкращение, пълният запис на разговора може да видите на сайта на информационна агенция „Сакарнюз“

2 thoughts on “Проф. Стоян Денчев: „Удоволствие за мен е да посещавам Тополовград“

  1. Този е работил за ДС и КГБ и сега продължава . Библиотекарския взима пари от Фондация Примаков, които вербуват руски шпиони

  2. Какво прави този агент на ДС в града ни? От университета на Митъо Гестапото (всъщност КГБ-то).

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights