При 38° и отворени прозорци БДЖ се движи със скоростта на камила*
3 минути
Ако някой се съмнява, че пътуването с влак в България през юли е изпитание – нека заповяда на БДЖ тур „Камилска стъпка“: пет часа при 38 градуса, с отворени прозорци и климатични надежди, умрели преди половин век.
Вагоните, които използват за дълги дестинации, са произведени преди 50 години, локомотивите им – през 1970-75 година.
Те са ремонтирани, което се изразява в подмяна на изкуствената кожа на седалките с плат и нови железни етажерки, защото предишните, които бяха от алуминий, се крадяха.
Новата екстра е, че в купетата има контакти за 220 волта.
Останалото си е същото, както е било преди 50 години. И тогава, и сега климатици няма.
Пътуване – изпитание
Конкретно пътуване от Димитровград до София на 16 юли отне 5 часа
Влакът тръгна от гарата на Бригадирския град по разписание в 14:25 ч. и трябваше да пристигне в София в 18:27 ч., но спря на централна гара в 17:25 ч. Закъснението бе повече от час и много от пътуващите изпуснаха връзки с други влакове.
Така средната скорост на изминатото разстояние от 200 км за пет часа е средно по 40 км на час.
Пътуването бе съпроводено с изчаквания на други влакове по няколко гари. За да избегнат жегата под нагорещените ламарини, пътниците слизаха на пероните защото във вагоните не се дишаше.
Машинист и кондуктори също чакаха разминаванията с другите влакове вън от железните фурни в които прекарват повече от 12 часа.
Климатикът в кабината на локомотива също не работеше.
На седянката на пероните те разправяха с ирония, че когато техният министър пътувал с рекламна цел за Бургас, диспечерите отклонявали другите влакове, за да не му бъркат графика.
За по-къси разстояние БДЖ използват мотриси на Сименс, които са с климатик и условията са значително по-добри за пътуващите.
Код „оранжев”, но не и за БДЖ
При температура над 38 градуса метеоролозите обявяват код „оранжев“. Тогава от АПИ спират тежкотоварните камиони, за да се минимизират рисковете от деформации на пътната настилка и да се опази живота и здравето на пътуващите.
БДЖ вози много повече хора, но за тях животът и здравето на пътниците им не е приоритет.
*Според Уикипедия камилите могат да поддържат скорост от около 40 км/ч за дълго време, а за кратки разстояния дори достигат до 65 км/ч.