Призив от 9 май: Народите в Европа могат да живеят в мир
3 минути
„Народите могат да живеят в съгласие и мир, могат да бъдат преодолени върховни вражди, могат да изграждат един свят, една общност, в която мирът, демокрацията, човешките права и хуманните ценности да бъдат водещи.“ Това каза в приветственото си слово на 9 май Райна Зотова, секретар на читалището. На тази дата в Тополовград отбелязаха 80 години от края на Втората световна война и 75 години от създаването на Обединена Европа.
На централния площад тополовградчани, които с оптимизъм гледат в настоящето и в бъдещето, се преклониха пред жертвите на войната и пред героизма на извоювалите победата над хитлеристката коалиция.
Венци и цветя на признателност поднесоха представители на местната власт, обществени организации, училища, институции, политически формации и граждани.
Войната и ЕС
В началото на май 1945 година приключва Втората световна война. Тя е започнала на 1 септември 1939 г., когато германският диктатор Адолф Хитлер вероломно нападнал съседната държава Полша. От това се разразил разрушителен за целия свят конфликт – воювали 60 държави.
Какво означавал за хората краят на тази война?
Хората били изстрадали, затова с голямо облекчение посрещнали новината за края на войната.
Преди всичко обаче, хората били ужасени от самите себе си. Ужасявали се от мисълта на какво зверство е способен човекът. Горчивият урок на нацизма показал, че няма добри и лоши народи.
Затова било важно Европа и светът да се обединят, довчерашните врагове да работят заедно – така че единият да не може без другия. Затова още през юни 1945-а хората създали Организацията на Обединените нации.
След това пък се е родила и идеята за Европейския съюз – също като урок от войната.
Европейците искали да се обединят, за да си помагат взаимно и да се поучат от грешките си в миналото.Това се случило точно на 9 май през 1950 година. Затова този ден се счита и за „рожден ден“ на Европейския съюз и се чества и като „Ден на Европа“.