Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Приеха Ивайловград в РАО “Тракия”

3 минути
"Благодаря за Благодаря за топлото посрещане! Очакваме Ви в Ивайловград., каза Диана Овчарова
РАО "Тракия" в Болярово

РАО "Тракия" в Болярово

Приеха Община Ивайловград като нов член на Регионалната асоциация на общините (РАО) „Тракия“. Това стана в град Болярово, който бе домакин на изнесено заседание на Управителния ѝ съвет. На него присъства кметът на Ивайловград Диана Овчарова. „РАО “Тракия“ е единствената институция която обединява. Благодаря за топлото посрещане! Очакваме Ви в Ивайловград.“ – каза тя, след като получи символът на Асоциацията.
На събитието присъстваха кметове и зам.-кметове на общини. Те обсъдиха и организационни въпроси, сред които и Асоциацията да излезе с позиция държавата да реагира по-бързо и ведомствената комисия да отпусне помощта на пострадалите семейства при огнената стихия в селата Воден и Крайново.
Заседанието в Болярово бе част от събитията, посветени на Деня на Болярово и 50 години от създаването му.
Гостите разгледаха документалната изложба „50 години град Болярово“ и проследиха етапите на развитието му.
Оценка на постигнатото направи Стефан Радев, кмет на Сливен и Председател на УС на РАО Тракия и отправи поздрав към жителите на града и общината.
Общината юбиляр поздрави и проф. Иван Върляков, изпълнителен директор на РАО “Тракия“.
Кметът Христо Христов разказа още: „На територията на днешния град е имало живот от най-древни времена. Открити са следи от тракийски селища в редица села наблизо, а най-значимото откритие е тракийската гробница край село Златиница. Близо до село Денница са открити следи от средновековно селище. Край село Воден пък се намира Пашакьойското кале, което представлява османско укрепено градище и най-вероятно е построено от хан Омуртаг. До село Воден има общо три калета, които са били важни стратегически пунктове в средновековна България.
Днешното Болярово възниква като село през епохата на Възраждането. То е създадено като чифлик на турски паша и е носило името Пашакьой. Селото се превръща във важен център на националноосвободителното движение. След освобождението то остава в пределите на Османската империя и става част от България след Балканските войни (1912-1913).
През 1934 година името му е сменено от Пашакьой на днешното Болярово. През 1974 година получава статут на град.

Leave a Reply

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

Verified by MonsterInsights