Представиха 13-ото издание на Сборник “Тракия” и в Харманли
3 минути
Пред граждани и тракийски деятели представиха XIII том на съфинансирания от община Харманли сборник „Тракия“. То се състоя в Културния център и на него присъстваха част от авторите – проф. д-р Георги Янков, доц. д-р Георги Граматиков, Недялко Бакалов, Кирил Сарджев и Маргарит Петров, който е председател на местната тракийско дружество „Бойко Чавдаров“. Те изказаха лична благодарност към кмета Мария Киркова за оказаната финансова подкрепа на общината в критичен за издаването на сборника момент.
Специален гост бе Радослава Кафеджийска, Генералния консул на България в Одрин, на когото госпожа Киркова връчи плакет.
Сборникът вече бе представен в края на март в Областната администрация – Хасково.
Издател е Тракийският научен институт, основан през 2001 година.
В най-обемния раздел „Статии и студии“, проф. д-р Пламен Павлов се спира на няколко знакови имена на националната ни революция в Одринска Тракия.
Любопитен е текстът на Таня Марева за новооткрити писма на Капитан Петко войвода. Проф. Светлозар Елдъров детайлно описва живота в обсадения от българската войска Одрин, разкрива и спасителната роля на Българо – католическата гимназия в града по време на Балканската война.
Стоян Райчевски припомня важната роля на генерал Иван Колев в защитата на беломорския бряг през Първата Световна война.
На демографските промени в Ивайловград и околията в периода 1912 – 1944 г. е посветено задълбоченото проучване на доц. д-р Георги Граматиков.
За важните събития в дейността на хасковската тракийска организация от 1944 до 1961 година е материалът на д-р Виолета Костова. Съдбата на прочутия вестникар Стоян Шангов и нелекият му път от родното село Ениджия до изданието „Вечерна поща“ разкрива текст на Златка Михайлова.
Георги Димитров в своята аргументирана позиция защитава справедливите искания на наследниците на тракийските бежанци за парична компенсация от страна на Турция.
В увлекателно поднесения си и богато илюстриран пътепис „На повратки в Сачанли през 1991 и 2023 година“ проф. д-р Георги Янков свързва родното си село Ефрем с изгореното западнотракийско селище, търси моралните и материалните измерения на родовата памет.