Паметник на Димитър Маджаров дари на Свиленград Георги Манолов
5 минути
Димитър Маджаров
Калина Райкова
Паметник на тракийския войвода Димитър Маджаров дари на Свиленград Георги Манолов, кмет на общината от 2004 до 2019 година. Той бе открит в Градския парк на 5 октомври, когато се чества Деня на Свиленград от дарителя и писателя Захари Карабашлиев, а на тържеството се събраха десетки жители и гости на града.
Монументът е висок 3 метра. Горната му част е бюст, излят от бронз, а постаментът е от камък риолит. Скулптор е Дишко Дишков, който е автор и на паметника на ген. Никола Иванов, открит тук през 2017 г. Образец за визията на Димитър Маджаров е негова автентична снимка от сватбата му през 1920 година.
До паметника е поставена плоча от черен гранит с информация и спомени за героя.
Идеята, организацията, финансирането и изпълнението на паметника на войводата – спасителя на тракийските бежанци, са дело на Георги Манолов, който е потомък на бежанци от родното място на Маджаров, село Мерхамли, днес Пеплос в Гърция, и е отраснал със спомените за него.
„Паметникът на Димитър Маджаров е подарък от нашето семейство за Свиленград и нека общината се грижи за него като добър стопанин”, каза дарителят след откриването. Димитър Маджаров и Руси Славов са герои на Тракия, не по-малко известни за нас, тракийци, от Капитан Петко войвода. За нас, които сме израснали със спомените за Беломорска и Одринска Тракия, Димитър Маджаров е светец. Когато моята баба Тодора кажеше: „Маджар войвода“, все едно че казваше „Господ“.
Този паметник е за войводата Маджаров, който носи в гените си силните качества на тракийци
– скромност, но и непоколебимост в отдаване живота си на своя род, на България. А наред с това и великодушие, защото заветът на тракийци: „Не забравяйте, но не отмъщавайте!“, са негови думи. Такъв е и неговият гроб – скромен гроб, на който има камък от района на Маджарово”.
Господин Манолов сподели, че посвещава паметника на своите баба и дядо, както и на внуците си. „Защото чрез него аз се стремя да изпълня една изконна човешка ценност – да предам познанието, което имам, да го предам на поколенията след нас, за да имат младите хора дълбоки корени. Чрез този паметник искам да заместя разказите на покойните ни баба и дядо и поколенията да знаят откъде идват и тогава ще знаят и накъде отиват, за да се стремят да живеят в мир, каквото щастие ние имахме, но такова не са имали нашите предци.”
Той разказа, че неговият и родът на войводата идват в България от едно и също място. Когато през 1913 г. Димитър Маджаров сформира чета, първоначално в нея е имало петима четници. „Единият от тях се казва Манолов и е мой родов предшественик”, обясни още Георги Манолов многото поводи за решението си да увековечи личността и делото на Маджар войвода. „Да направиш един паметник, е път, по който не вървиш сам. Началото на този път даде един роман, който започва като военен, но след това преминава в чисто човешка история и колкото повече го четеш, те стиска за гърлото“, разказа Манолов за началото на идеята в Свиленград да бъде издигнат паметник на войводата Димитър Маджаров, визирайки романа на Захари Карабашлиев „Рана“.
Отбелязването Празника на Свиленград започна с камбанен звън и тържествена литургия
за благоденствието на града и общината, отслужена в храм „Св. Троица” от отец Константин и архимандрит Атанасий.
Последва поклонение на връх Шейновец, където е извоювана свободата на Свиленград, и панихида отслужиха отец Константин и архимандрит Атанасий.
Знамето на Свиленградската доброволческа дружина „Балканци” към Македоно-Одринското опълчение в Балканските войни може да се види в експозицията на Общинска библиотека. Изложбата съдържа фотографии на доброволци, копия на документи и исторически книги по темата.
Знамето на „Балканци” е едно от малкото запазени оригинални опълченски знамена.
То е закупено от частна колекция от местен родолюбец, който го дари на нашата библиотека в края на 2023 г., каза главен експерт Дарина Костадинова, при представянето на изложбата. Историческата реликва се излага за първи път пред публика.
Знамето е с размери 90х75 см, изработено е от тъмнозелен копринен плат, обшит и извезан с копринени конци. Върху цялата лицева страна е избродиран надпис: Доброволческо дружество „Балканци” 1912-1913 г. гр. Свиленград, а на обратната страна надписът е: „Съединението прави силата”. Над него е извезан изправен коронован лъв, обърнат към външната страна на знамето. Не е известно кой го е изработил. Предполага се, че това е станало по време на сформиране на дружината. Освен официалното знаме на опълчението, всяка дружина има свое знаме с името на града, от който са доброволците.