От Тополовград до края на света: Семейното Камино на Крумови
4 минути
Крум Крумов е родом от Тополовград. От своите родители той наследява любопитството и глада за нови знания – нещо, което днес предава с пълна сила и на сина си Алекс. Именно това дълбоко свързване – през знанието, споделеното преживяване и търсенето на смисъл – става повод за едно от най-съкровените пътувания, които баща и син могат да споделят.
„Беше с най-любимото ми в света същество – Алекс.“
Алекс е чувал за Камино още от малък. Той самият, по думите на баща си, е дар – измолен от Свети Яков по време на първото поклонническо пътуване на Крум Крумов през пролетта на 2011 г. — време, което той нарича „старият свят, нехектичният, в който имаше повече осезаем смисъл и заедност“.
През 2019 г. Крум предприема благотворително Камино от Созопол до Сантяго. Тогава Алекс го изпраща с думи, които остават завинаги: „Тате, само се върни!“.
И баща му се върнал. И всичко вече е променено.
От Сантяго носи на Алекс мида, която днес той нарича своето „успокоително махало“ – окачена в стаята му, тя му помага да преминава през трудни моменти. Без да казва, Алекс сам е пътувал по духа на Камино.
Сега обаче го измина и физически.
Още с началото на пътуването ги посрещат трудности: повредено колело още от сервиза, щети и по двете колела след полета, безсънна нощ, изпълнена с напрежение.
И тогава – първият „ангел на Камино“: младо русначе с мобилен велосипедeн сервиз… точно на летището в Порто.
Двамата тръгват. През следващите пет и половина дни изминават 242 километра по Централния маршрут на Португалското Камино – през гори, скали, черни пътища и кози пътеки. По маршрути, където повечето карат с електрически колела и без багаж, Алекс и баща му въртят с всичко необходимо на гърба си.
Имало дни с по десет часа на седалката. Но нито веднъж не се качват на транспорт. Алекс настоява: „Не се качваме. Продължаваме“.
Момчето преживява всичко – от бурна радост до безсилие.
„Кара без ръце, крещи от щастие – усещането за свобода е необяснимо. Плаче от гняв, умора, яд на „поредния кирлив баир. Мълчи и пътува навътре, съсредоточен в себе си. Повтаря:„Тате, имаме цел. Най-важното е, че сме двамата. Мога. Мога. Мога.“
Пътуването става среща със себе си. През хората по пътя (които, както казва бащата, „никога не са случайни“), през разговорите, през мълчанията, през всяко скалисто нагорнище и всяко изпитание.
Алекс разбира, „че може много повече, отколкото е вярвал; че трудностите идват лично при него; че само той решава дали ще се справи. И успя! Там, където големите се отказват, или изобщо не тръгват“ – разказва бащата.
На шестия ден, точно в 12:00 на обяд, Алекс пристига на площад Обрадойро в Сантяго де Компостела. Площадът кипи от радост — отвътре навън.
След това извървява и последните 5 километра до Финистере – „края на земята“, където посреща най-красивия залез в живота си. Там черпи от силата на това място. Връща се променен. Пораснал.
„Моето момче“ – с гордост завършва разказа си бащата.