Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Откриват паметна плоча, започват ремонт на читалище

5 минути
плоча на Капитан Петко войвода

плоча на Капитан Петко войвода

Паметна плоча на Капитан Петко войвода, предоставена от дарител, ще бъде поставена в Тополовград.
Плочата с лика на войводата, която е дарена на общината от Наско Гелимачев, (интервю с него по-долу), ще бъде монтирана на постамент в централната градска част, съобщи заместник-кметът на Тополовград Красимира Атанасова.
Откриването ще е на 7 февруари, когато се навършват 125 години от смъртта на Петко Киряков.

На 12 февруари от 11.00 ч. пред читалищната сграда в центъра на с. Орлов дол ще се направи първа копка на строително-монтажните работи на сградата на читалище „Паисий Хилендарски-1927“.
Проектът се финансира от Национален план за възстановяване и устойчивост.
Дейностите по проекта се изпълняват на основание Договор за изпълнение на инвестиция № BG-RRP-4.020-0008-C01 „Изпълнение на мерки за енергийна ефективност на сградата на „Читалище „Паисий Хилендарски-1927“ в с. Орлов дол, община Тополовград“.’

Наско Стефанов Гелимачев е роден на 22.12.1958 г. в с. Свирачи, Ивайловградско. Завършил е “Организация и управление на културата”, “Стопанско управление, банки и банково дело”, “Политолигия”. Има титла доктор от „Адам смит“ – САЩ и от Санкт петербурския недържавен университет на руската обществена мисъл. Има и титла професор от Международна славянска академия, където е академик и постоянен член.

“Тук ще е поредният барелеф на Капитан Петко”

Кое Ви накара да правите барелефи?
Капитан Петко войвода е един велик българин и е дал много за нашата свобода, за да можем днес да се чувстваме българи. От 1860 година, на 16 години, е тръгнал да се бие за свободата на България. Участва в над 300 сражения с турския башибозук на територията на Родопите, Тракия, Беломорието. Има 33 огнестрелни рани по тялото. Притежавал е силна интуиция и телепатия и е съумявал да предвижда във всички битки изходът и да се съхрани.
Капитан Петко създава Българска република в Мароня и 3 месеца е министър-председател. Това е след освобождението. Там живее с гръцката си жена Спасия, от нея има син Георги.

Какво ви е мнението за филма за него, по Хайтов?
Николай Хайтов е най-добрият изследовател на подвига и делото на капитана. Посещавал е родното място на Петко войвода в селото. Филмът не е сниман в Гърция, но в български условия пресъздава в реалната обстановка с воденицата, с мелничаря, а сцените с битката в село Плевун са автентични.

Колко досега барелефи има поставени досега и къде?
Има в много общини в България: в Созопол- площад „Черно море“, който ще бъде вероятно преименуван в „Капитан Петко войвода“, в Златоград – на сградата на старата поща, в село Аврен, община Крумовград, в парк.
Предпоследният берелеф бе поставен в Превала на 27 юни 2024 г., където е бил на времето летният щаб на капитана.
В Гърция в родното му село Доганхесар (Есими) има музей с постоянна експозиция с пръст от гроба на капитана. Той е погребан във Варна на 7 февруари 1900 г., където прекарва последните си години от живота.
Има и построени и две чешми на негово име в родното му село, а другата е на връх Света Марина, на разклона за село Присока до Неделино.
Поредният паметник – барелеф на Капитан Петко войвода ще бъде открит в центъра на Тополовград от 14:00 часа, в деня на неговата предизвикана смърт на 7 февруари.
Тук има незабравим епизод от неговата дейност. Когато посещава града, е повикан при градоначалника, който му казва, че има заповед на Стефан Стамболов и Спас Турчев, да бъде арестуван, но той не смее да го арестува, само го помолва да напусне района. Осигурява му личния си файтон да бъде закаран в Ямбол. От там с влак е екстрадиран във Варна, където е арестуван и хвърлен в тъмницата във варненската крепост Ичкале, след което е интерниран в Трявна.
Арестуван е за това, че води дейност, която не съответства на политиката на Стамболов и е набеден, че иска да сваля правителството.
След като е пуснат от там прекарва известно време във Варна като обикновен гражданин и на 7 февруари 1900 г. вследствие на лошите условия в затвора в крепостта и раните от гризачи умира в дома си в град Варна.

Защо в Ивайловград няма паметник на Капитана?
Поради голямата корупция и множество престъпни схеми, за които съм сезирал множество органи. Общината е приватизирана от две фамилии, населението е подложено на силен натиск, за да не смее никой да проговори.
Мисля, че е незаслужено при това общинско управление да правя дарение, от което те само ще консумират лаври и позитиви.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights