Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Най-големият инвеститор в света, управляващ 1,8 трилиона долара, разкри стратегията си за справяне с митата на Тръмп

5 минути
Танген каза, че ръцете му са вързани и повтори, че нищо не може да се направи, за да се смекчи икономическият удар от очакваната му загуба от 600 милиарда долара.

От Ема Рихтер  и Соня  Гуляра за DAILYMAIL.COM

Човекът, който управлява най-големия инвестиционен фонд в света, реши да запази спокойствие и да изчака митническата война на Тръмп да свърши.

Николай Танген, главен изпълнителен директор на Norges Bank Investment Management – норвежкия суверенен фонд на стойност 1,8 трилиона долара – смята, че няма начин да се спре бурята, предизвикана от увеличените мита.

„Не можете наистина да се хеджирате срещу този сценарий. Начинът, по който работим, е просто да бъдем много дългосрочни и диверсифицирани“, каза 58-годишният мъж пред The Wall Street Journal.

Около половината от фонда му е инвестиран в американски акции и облигации, а с новите мита на Доналд Тръмп Танген смята, че може да загуби повече от една трета от стойността си.

„Имате топла война, имате студена война, имате технологична война и имате търговска война, имате много фрагментация“, каза бившият мениджър на хедж фонд пред изданието.

„Това е отрицателно, защото влияе върху икономическия растеж и потенциалната инфлация. Така че има потенциал това да бъде много негативно.“

Въпреки обширния си опит, Танген каза, че ръцете му са вързани и повтори, че нищо не може да се направи, за да се смекчи икономическият удар от очакваната му загуба от 600 милиарда долара.

Той избра да запази акциите си точно там, където са – запазвайки хладнокръвие – вместо да се опитва да се бори срещу това, което смята за неизбежно.

Докато Танген се подготвя за икономическа катастрофа, Тръмп се хвали с точно обратното, тъй като фондовият пазар се стабилизира след големите загуби, понесени след речта на Тръмп в Розовата градина.

Работодателите също така добавиха повече от 177 000 работни места в САЩ през април, надминавайки прогнозите на анализаторите за 135 000.

Тръмп не губи време да си припише заслугите, като каза, че политиката му „тепърва започва“ в публикация в Truth Social.

„Това е втори пореден месец, в който докладът за работните места надмина очакванията“, каза Каролайн Лийвит, прессекретар на Белия дом.

„Заплатите продължават да растат и участието на работната сила се увеличава. Точно това искаме да видим. Повече американци работят за по-високи заплати. Предстои още победа.“

Нивото на безработица остана стабилно на 4,2%, облекчавайки опасенията, че митата и мащабните федерални съкращения на работни места вече са започнали да подкопават работната сила.

Това е втори пореден месец, в който ръстът на работните места надхвърля прогнозите: заплатите първоначално се увеличиха с 228 000 през март (в крайна сметка бяха ревизирани надолу до 185 000).

Фючърсите на американските борсови индекси увеличиха печалбите, след като по-силният от очакваното доклад за работните места успокои притесненията за здравето на пазара на труда на фона на напрежението от глобалната търговска война.

Към петък фючърсите на Dow Jones се повишиха с 564,47 пункта, или 1,4%, за S&P 500 се повишиха с 82,53 пункта, или 1,5%, а за Nasdaq се повиши с 266,99 пункта, или 1,5%.

„Има опасения, че спадащото потребителско доверие и нестабилните търговски политики на администрацията в крайна сметка могат да натежат върху продажбите на дребно и пазара на труда“, каза за DailyMail.com Брет Кенуел, анализатор на инвестиции и опции в eToro.

„Въпреки че потребителите променят начина, по който харчат парите си, те все още харчат и това може да продължи да дава тласък на американската икономика напред.“

Преди силния доклад за работните места фондовият пазар беше в голяма степен низходящ влакче в увеселителен парк, след като Тръмп въведе високи мита върху вносните стоки.

Съобщението за политиката изтри трилиони от фондовия пазар, давайки на президента Тръмп най-лошото представяне на Уолстрийт за първите 100 дни от 70-те години на миналия век.

Докладът от април и последвалото покачване на акциите дадоха на президента еднодневна отсрочка от трептящите пазарни новини.

Данните за работните места през април също удължиха историческа серия, според Бюрото по трудова статистика на САЩ.

Източник: MSN

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights