Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Милиардери финансисти критикуват митата на Доналд Тръмп

5 минути
Тревогата от пазарните сътресения кара дори съюзниците на президента да говорят открито
Кен Лангоун, съосновател на Home Depot

Кен Лангоун, съосновател на Home Depot

 във Вашингтон и  в Милано

Кен Лангоун, съосновател на Home Depot и дългогодишен републикански донор, разкритикува широкообхватните тарифи на Доналд Тръмп, че са поставени твърде високи и приложени твърде бързо. Лангоне каза пред Financial Times, че американският президент е бил „лошо съветван“, 46-процентното мито за Виетнам е „глупост“, а допълнителното мито от 34% за Китай е „твърде агресивно, твърде рано“ и не дава шанс на „сериозните преговори да проработят“. „Четиридесет и шест процента от Виетнам? Хайде! — каза Лангоун. „Можете да им кажете: „Дори не си правете труда да се обаждате“. Лангоне е един от нарастващия брой милиардери финансисти, които открито критикуват решението на президента да увеличи митата върху вноса до висоти, невиждани от 30-те години на миналия век, тъй като те стават все по-разтревожени от последвалия пазарен срив. Митата – универсални 10% за всички страни плюс индивидуални налози въз основа на изчисления на размера на „тарифите“ и търговските ограничения, които други страни наложиха на САЩ, включително непарични мерки и данък върху добавената стойност – изпратиха световните пазари в задънена улица. През последната седмица S&P 500 падна с почти 10%. Милиардерът инвеститор Стенли Дракенмилър, ментор на министъра на финансите Скот Бесент, също се намеси, публикувайки в X в неделя: „Не подкрепям мита над 10%“.

Същото направи и милиардерът донор Бил Акман, поддръжник на Тръмп в президентската кампания през 2024 г., който описа митата като „голяма политическа грешка“. Джим Роджърс, който е съосновател на Quantum Fund с Джордж Сорос, написа в имейл до FT, че макар „митата понякога да са помагали на няколко души за сравнително кратки периоди“, те „рядко са добри за някого“. Собственикът на Tesla и Starlink Илон Мъск, най-големият донор на Тръмп, също удари митата.

В събота Мъск призова за „ситуация с нулеви мита“ между САЩ и Европа и отбеляза, че Питър Наваро, старши съветник на Тръмп по търговията, „не е построен лайна“. В годишното си писмо до акционерите в понеделник главният изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън също разкритикува мерките, предупреждавайки, че митата „вероятно ще увеличат инфлацията и карат мнозина да обмислят по-голяма вероятност от рецесия“. „Колкото по-бързо се реши този проблем, толкова по-добре, защото някои от негативните ефекти се увеличават кумулативно с течение на времето и ще бъде трудно да бъдат обърнати“, добави той. Уилбър Рос, министърът на търговията на Тръмп по време на първия му мандат, също се намеси, предупреждавайки, че митата имат неочаквано въздействие.

„Това е по-тежко, отколкото очаквах“, каза Рос пред FT. „Особено начинът, по който се отразява на Виетнам, Китай и Камбоджа, е по-краен, отколкото си мислех.“ Рос добави, че бизнесът и инвестиционните фирми могат да се справят с добри и лоши новини, но предупреди: „Трудно е да се справим с несигурността. Страхът от неизвестното е най-лошият за хората и ние сме в период на изключителен страх от неизвестното.“ Лангоне каза, че „по-управляем и със сигурност по-конструктивен“ подход би бил да се наложи 10-процентна мита върху вносните стоки, последвана от двустранни преговори със страните. „Не разбирам проклетата формула“, каза Лангоун. „Вярвам, че той е бил лошо съветван от съветниците си за тази търговска ситуация – и формулата, която прилагат.“

Доналд Тръмп
Доналд Тръмп

Рос, който се въздържа от директна критика към Тръмп, се съгласи, че има проблеми с начина, по който са изчислени митата. „Имам и някои съмнения относно логиката на формулата за изчисляване на тарифите. Това е доста нетрадиционен начин за измерване на тарифите.“ Той добави: „Мисля, че най-засегнатите страни се надяваме да излязат напред и следователно бързо да сключат сделка“. Лангоун каза, че макар да е съгласен с редица мерки, предприети от администрацията на Тръмп, „имам различен прочит за това кога го правя, как го правя и, разбира се, какъв дъх бих го направил. Не бих поел всичко наведнъж“. Той очаква Тръмп „в крайна сметка“ да участва в поредица от двустранни срещи. „Мисля, че ще проработи“, каза Лангоун. „В момента това, от което всички се страхуват, е тарифна война.“

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights