Как да стартираме успешен местен проект?
5 минути
На срещата присъстваха кметове на няколко населени места и Митко Вълчев - кметът на с. Доситеево
Как да стартираме успешен местен проект? Това бе презентацията пред жители на село Главан, представена от Мариана Петрова. Лекторката се занимава с обучение по личностно и организационно развитие и учене през целия живот и запозна местните хора с начините, по които те могат да реализират желания и мечти в реализирани проекти.
По-долу ви представяме нейната презентация:
Проектът е отговор на някаква нужда на обществото, на местната общност, на някаква организация или на група от хора. Той трябва да даде решение на някакъв проблем, но решение, което ще донесе някаква полза. Той е сбор от конкретни дейности, които се изпълняват за постигане на определена цел
Всеки проект има начална и крайна дата, график на дейностите, бюджет, резултати и екип. Започва с проектна идея, анализиране на ситуацията, планиране, финансиране, изпълнение и оценка. Това е задължителна фаза и тя обикновено се забравя.
Как да определим проблема?
Трябва да се направи анализ на текущата ситуация и на заинтересованите страни. Когато разберем за причините на проблема и ги атакуваме, той се решава. Когато проучваме, трябва да установим кой е засегнат от него, кой печели и кой губи от него, да се установи какви са последствията от него за отделните хора, за местната общност, за обществото като цяло.
Какви са икономическите и социални последствия, ще има ли загуби, ползи.
Основни въпроси, които да си задаваме, когато проучваме проблема, каква е предисторията. Например да проверим дали наши съседи не са го решили по някакъв начин. Това може да ни спести много усилия и няма смисъл да откриваме топлота вода.
Трябва да установим с какви ресурси разполагаме, ще имаме ли нужда от още, как да ги осигурим. Това може да са дарения, корпоративно социална отговорност, например ако някоя фирма реши да даде пари да ремонтираме читалището.
Съревноваването за публични средства е много голямо.
След като сме направили анализ, идентифицирали сме проблема, трябва да помислим за целите на проекта. Това е желаната бъдеща ситуация, която искаме да се случи, нашата мечта и дългосрочна визия.
Целите трябва да са постижими, измерими, реалистични, обвързани с времето. Например трябва знаем, че читалището искаме да проработи след година и половина.
Резултати от проекта са нещата, които искаме да видим в края му, след като сме го изпълнили.
Целите трябва да водят до постигане на резултати.
В дейностите трябва да има план-график, който да ги в конкретни стъпки. Те трябва да бъдат логически и хронологично подредени и да са взаимно обвързани. За всяка една дейност трябва да е ясно какво включва, кой ще я изпълнява.
Индикатори за успех – това са измерими стойности, чрез които ще разберем, че сме постигнали целта и планирания резултат.
В заключение лекторът посъветва:
• Проучете добре ситуацията и ясно определете защо проектът е нужен и важен за вас и за местната общност.
• Добре огледайте заинтересованите страни – кой може да ви помогне или попречи да изпълните проекта.
• Формулирайте ясно целите и очакваните резултати.
• Планирайте дейностите и изгответе ясен график с отговорници.
• Определете как ще измервате напредъкът и как ще разберете, че успешно сте постигнали целите и очакваните резултати.
• Не спирайте да търсите съмишленици, помощ и подкрепа през целия период на изпълнение на проекта.
• Бъдете уверени в каузата си, но и гъвкави в подходите.
Лекцията бе част от проекта „Повишаване на гражданската и политическа култура на жителите на село Главан“, който Сдружение „Бъдеще за Главан“ реализира в гълъбовското село.
Това стана, след като жителите му бяха подложени на безпрецедентен тормоз от страна на общинската власт след местните избори през 2023 година, в следствие на което местните хора създадоха сдружението „Бъдеще за Главан“, за да отстоява техните интереси.
След лекцията имаше практическо занимание, където местни жители формулираха някои от проблемите на селото. Митко Вълчев, кмет на село Доситеево, разказа за участието на хора от неговото населено място в проекта „Комуникационни умения за ефективно гражданско обществото“ по “Еразъм +”