Какви заплати получават кметовете в областта?
4 минутиКакви възнаграждения получават кметовете на общините е въпрос, на който всеки данъкоплатец иска да знае отговора. Хората са чувствителни на тази тема, особено сега, когато цените на всички стоки и услуги растат, а някои остават без работа и доходи.
Всяка година заплатите на градоначалниците се определят с решение на ОбС съгласно таблица, в която общините са категоризирани съобразно населението в тях.
Според нея най-висока може да е тази на кмет на столичната община. Йорданка Фандъкова обаче не се възползва от това. В момента основната ѝ заплата е 2900 лв.
Следва кмет на община с население:
– над 100 000 души;
– от 50 001 до 100 000 души;
– от 10 001 до 50 000 души;
– над 2 500 души;
– от 501 до 2500 души;
– с население до 500 души.
В Хасковска област заплатата на градоначалника на най-голямата община – Хасково, не е най-високата. Тя е 3153 лева и е променяна само веднъж откакто Станислав Дечев е станал кмет.
Първи по заплата е кметът на Минерални бани – Мюмюн Али Искендер. На последната сесия местните парламентаристи му определиха от общинския бюджет да му се превеждат в сметката по 4335 лв. месечно.
След него е Иво Димов от Димитровград. Той ще взима малко над 4000 лева месечно. След като ОбС определи размера на възнаграждението му, то ще бъде 58% от това на министър, което сега е около 7000 лева.
Най-скромното възнаграждение е на най-богатия кмет в областта, Ерджан Юсуф, управляващ община Маджарово. Той получава месечно 2620 лв. от началото на годината.
В Свиленград заплатата на Анастас Карчев 3802 лева. Тя бе гласувана единодушно от всички общински съветници на сесия на ОбС.
В Харманли възнаграждението на кмета на Харманли – Мария Киркова, за тази година ще е 3400 лева, считано от 1 април. Това бе гласувано на сесията на 20 април.
През миналата година заплатата ѝ бе 3100 лева.
От по-малките общини най-много ще се увеличи заплатата на Анастас Анастасов – кмет на Любимец. Местният съвет определи от 1 април от парите на данъкоплатците да му бъдат превеждани всеки месец по 3220 лв.
През 2022 година възнаграждението на кмета на Симеоновград – Милена Рангелова, не бе увеличено. То си остава 48,86% от максимално определения размер, или 2800 лв. На последната сесия бяха вдигнати само заплатите на кметовете по селата.
Кметът на община Тополовград от септември 2021 година получава 2800 лева.
В Ивайловград заплатата на кмета Диана Овчарова през миналата година бе 2 500, а тази година не са публикували документ, от който стане ясно има ли промяна или не.
В сайта на Община Стамболово няма решения за 2022 г. От протокол на ОбС от февруари миналата година става ясно, че съветниците са опре- делили своите заплати и тази на кмета, но размерите не са посочени.
Индивидуалната основна месечна заплата на заместник-кметовете е до 80% от тази на кмета на съответната община.
Посочените размери са за основните възнаграждения, а към тях има добавки за прослужено време и други подобни.
Направете сметка през последната година колко пари са дошли в общините за да разберем дали си заслужават парите . знам само че между Харманли и Свиленград имат огромна разлика . В Хасково влизат най много пари а там кмета взима по скромно
Има само един кмет който дава поне половината от заплатата си на хората …… познайте кой
Как може работещите в съвета да взимат 600 лева е кметовете 3000 – 4000 . За кого работят тези чиновници и как тези кметове ще ги мотивират да работят вежливо с гражданите
3400лв и по цял ден да се криеш в кабинета. Браво, Миче