За неща, които се вършат 20 г., на изкуствения интелект му е необходима минута
10 минути
Александър Ангелов е създател и управител на Център за творческо обучение и образователната компания CCT Poland в Полша. Член е на комисията за иновативни училища към МОН от самото ѝ създаване и член на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ)
Александър Ангелов изнесе лекция, свързана с инвазията на изкуствения интелект и защо той трябва да се използва възможно най-скоро и най-много. В Културния център на Харманли той бе поканен от сдружение „Бизнесът за Харманли“.
Много хора не знаят как работи изкуственият интелект и си мислят, че след като прави грешки, примерно, като изобразява единия крак на човек да е по-къс от другия или това че не знае за Левски, е несъвършен.
Това не е така, просто хората не разбират как работи AI, не задават правилните въпроси и не получават правилния отговор. А какво знае ChatGPT може да се разбере от факта, че е трениран на 45 терабайта информация. В нея от:
– Уикипедия – 3%;
– всички публикувани книги досега – 16%;
– статии, публикации, научни трудове, сайтове медии и архиви от целия свят – 60%.
Изкуственият интелект (ИИ) е чел bg-mam, прочел е Британската енциклопедия, прочел е всичко, което може да се прочете.
Той не превежда на български, но знае български, знае по-добре френски, защото е чел от повече френски, отколкото от български.
ИИ обаче предоставя исканата информация по специфичен начин, която е по-различна от търсачката, с която сме свикнали, и ChatGPT я е научил от написаното от нас в интернет досега.
Например, ако питаш ChatGPT кой е най-високият връх на България, ще каже Мусала. Но и вас да ви питат: кой ви каза, че е Мусала, знаеш ли в кой учебник е написано, кой е авторът, в коя класна стая го научи, кой учител го е казал – и вие няма да отговорите.
ChatGPT не ти казва кой е учебникът, кой го е написал, не може да се върне до оригиналния източник. Той смила цялата събрана информация и губи първоизточника ѝ.
Затова, като напишете в google търсачката кой е най-високият връх в България, ти излизат много статии, в които се казва кой го е казал, кой първи е измерил височината, кой го е съобщил и т.н.
AI не е търсачка, а е точно обратното на търсачката. При нея се вкарва информация и тя много бързо ти дава един извор от наставления, създадени от човек. Това нещо не е търсачка, а мелачка и в алгоритъма му има много на брой правила.
Номер едно е да ти бъде полезно на теб, има правило да ти бъде верен според общоприетите представи, а не достоверен.
Например, ако напишеш: Харманли вечеря 30 лв в google ще ти излязат места в Харманли. Ако попиташ ChatGPT за вечеря Харманли за 30 лв., ще те пита дали си гладен. Това е разликата.
AI знае къде е релето на мигачите на Volkswagen Tiguan, модел 2007 година.
Стига да го питаш правилно.
Знае как се прави жалба срещу фиш. Пише проекти за финансиране, пише отчети за проект, знае как се прави димка, знае как се приготвят амфетамини, не може да ги прави, но знае.
Някои неща му е забранено да ги казва, на други – може.
ChatGPT и другите модели на ИИ толкова бързо натрупват информация и алгоритми как да боравят с нея, че изпадаме в ситуация, при която не можем да се разберем. Това е когнитивна болест. Имали сме такъв опит и с човек, говориш с него, а не можеш да се разбереш.
Цели
Все още AI няма цели, но вероятно ще има. Въпросът е какви ще бъдат, кой ще ги управлява, как ще ги управлява и така стигаме до теорията на конспирацията.
Аз съм сигурен, че AI ще се променя много бързо и ние трябва да знаем как работи той. Ако тръгне да ме изяжда – да се съпротивлявам по-добре, ако тръгне да ми служи – да го използвам по-добре. И в двата случая работи за мен.
Скорост
Само за две години от създаването си ИИ умножава възможностите си стотици, хиляди пъти. Започнаха от ChatGPT 3.5, минаха през 4, а миналия месец трябваше да пуснат ChatGPT 5, но не го направиха. Причина за това е, че хората не могат да работят с него, потребителите не са готови да го използват, защото още не могат да използват стария.
ChatGPT може да чете много бързо чрез алгоритъма си. Чел е за производство на оръжие, на храни, чел е за замърсяване на въздуха.
Начинът, по който чете, е заложен от хората, които са писали алгоритъма. Това са компании в Калифорния, САЩ, следователно той е нещо като леко мъж, леко бял, леко демократ, леко либерал, леко свръх богат. И се държи като такъв.
Китайското AI се държи като чист китаец, страхува се да говори за партията си.
Колко време трябва на един учител да подготви един клас от тройкаджии по всичко до знания за олимпиада по всичко. Може би месеци. ChatGPT го прави за пет минути и тук става дума за всяка професия.
Накратко ChatGPT, Gemini и други подобни по-големи езикови модели, когато бъдат питани правилно са по-добри от всеки човек във всяка област, в която не е тесен специалист, и скоро ще са още по-добри.
Неизбежност!
Накратко приели сме AI и се учим как да го ползваме. Това е неизбежно, не може да бъде спрян, не може да бъде изключен, не може да му бъде прекъснат тока. Инсталиран е от различни компании в различни държави, които така се покриват. Това не е направено да бъде спряно, а да живеем с него.
Неща, които могат да се свършат за 10-20 години, с тази технология могат да се свършат за една минута, няма значение дали управляваш себе си, или управляваш 1 или 20 човека.
Откакто има нови технологии, използването им изисква нови умения. Първо те бяха включване на компютъра и пасианс, след това дойде Windows, Excel, файлове, графичен дизайн и за всички тях са необходими нови и нови умения.
А сега ситуацията е съвсем различна. Никога в историята не човечеството не се е случвало най-сложната технология да изисква най-малко умения, за да се използва.
Това е прецедент, защото с един такъв чатбот можеш да свършиш всичко и не ти трябват никакви специални умения.
Необходима е фундаментална промяна.
Мит е, че такова нещо като равен достъп съществува. Нито в образованието, нито в здравеопазването.
Мит е също така, че тези които бачкат най-много, ако работят двойно повече, нещо ще се промени. Има нужда от фундаментална промяна сред хората.
Цената, бъдещето и къде сме ние?
Достъпът до ИИ сега е безплатно, но ще дойде ден да плащаме сметката.
В момента всички компании и държави, които го правят, са на свръх загуба. Когато компаниите са на загуба, някой трябва да плати сметката.
Реалната цена, за да не губи Open AI, създателят на ChatGPT е около 300 долара на месец на потребител. В момента струва $20, а за организация е 25. Тоест продава 10-15 пъти по-евтино отколкото реално им струва на тях.
Това е заради когнитивната пропаст между него и хората и защото все още не е наясно моделът, по който ще се използва. Но ще се използва и сега имаме исторически шанс да сме тази част от тези 1 милиард души, които по-бързо ще се научат да прескочат напред.
В България има устройства, има и нормално дигитално образовани хора и това е исторически шанс, от който ако не се възползваме, много бързо ще приключи.
Как да разговаряме с чатбота?
Ако искаш да вечеряш в Харманли за 30 лева, не пишеш „Харманли вечеря 30 лв“, а започваш от това къде се намираш, що дириш там, какъв ти е проблемът, тоест даваш му контекст.
Той може да ти напише проект, благодарствено писмо, 28 благодарственни писма до 28-те областни управители, персонално писмо до всеки родител в училище, които са примерно 350 човека. Ще ти напише 350 различни писма със стихчета, ако искате.
Трябва обаче да се конкретизира как искаш да се предостави исканата информация, да е на страница или на две, формат А4, например. Пишеш каквото ти трябва и накрая му казваш: действай.
Не правете такива грешки
Например, ако му кажеш: дай ми схемата на Mazda, той ще покаже двигателя и ауспуха и между тях може да се появят спагети, защото преди това ти си го питал нещо за спагетите.
Накратко, ако ползвате големите модели ChatGPT или Gemini, или друго, говорете с тях, както говорите с човек. Като говорите например, че ще правите финансов отчет, не го питай за Левски, защото той се обърква.
Ако му напишеш: аз съм начинаещ готвач, искам да сготвя нещо италианско, дай ми лесна рецепта, направи ми го в списък от 1 до 5, той ще ти отговори изчерпателно.
Тоест когато е запитано правилно, се справя повече от 90% от хората.
Изкуственият интелект (ИИ), на английски: Artificial Intelligence (AI), е интелектът, демонстриран от компютри, за разлика от естествения, този на животни и хора. Той е популярен също така като чатбот.
Най-известният езиков модел е ChatGPT, разработен от американската OpenAI. Gemini е продукт на Google, китайският е Deepseek, има и български – bul-ai.