Новини от Хасковска област и Югоизточна България

Текст, снимки и видео от Хасковска област и Югоизточна България

Залесяват експериментално местни видове дъб в района на Сакар

3 минути
ДГС - Маджарово и ДЛС - Тополовград

ДГС - Маджарово и ДЛС - Тополовград

Общо 76 дка залесиха с експериментална цел в Сакар служители на ДГС – Маджарово и ДЛС – Тополовград. Засадиха ги с фиданки от двата най-разпространени за района вида дъб – цер и благун.
Залесяването с тези видове е част от дейностите за възстановяване, опазване на местните гори и осигуряване на дългосрочното им устойчиво управление в Югоизточна България, изпълнявани от Югоизточното държавно предприятие и Българско дружество за защита на птиците.
Целта на експеримента е да се сравнят различни методи на засаждане на едногодишни фиданки в условия на недостиг на влага през първите три години.
Първият от четирите метода, които се прилагат, е рядка схема на залесяване, в която се засаждат дръвчетата на по-малка гъстота с цел намаляване на конкуренцията помежду им и увеличаване на оцеляемостта.
Вторият е залесяване с контейнерни фиданки, третият е залесяване с почвен подобрител с водозадържащ ефект, а четвъртият – залесяване в групи с частична почвоподготовка.
Избраното място за експеримента е долина с плитки и бедни почви, с основна скала, показваща се на много места, и следи от ерозия в миналото.
Дъбовете като група са толерантни към суша и веднъж прихванали се, имат много добри шансове да оцелеят. Критичният момент за младите фиданки е периодът на първите три години след засаждането, в които много сухо лято може да застраши оцеляването им – често срещано явление в условията на промяна на климата и екстремните летни температури, наблюдавани през последните години.
С експеримента се изгражда хипотезата, че при използването на специални техники за залесяване на фиданки степента на оцеляване на младите дръвчета ще бъде по-висока.
Резултатите от експеримента ще бъдат използвани при бъдещите планове в условията, характерни за Югоизточна България.

Дейността е част от проект „От Желязната завеса до Зеления пояс“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), която се управлява от Природозащитната инициатива на Кеймбридж – сътрудничество между Университета на Кеймбридж и водещи международни организации, фокусирани върху опазването на биоразнообразието. Университетът и Програмата за застрашени ландшафти се подкрепят от Аркадиа (Arcadia) – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Verified by MonsterInsights