Двама кмета нарамиха лопати на залесителна кампания в Сакар
2 минути
Мястото, където се проведе залесяването през миналато лято, бе обхванато от пожар
Доброволци от Тополовград и кмета Божин Божинов се включиха в залесителна акция, организирана от Община Свиленград. Те бяха сред стотиците, които участваха във възстановяване на изгоряла борова гора край село Студена. От този район миналото лято тръгна най-големият пожар в Сакар планина, при който бяха унищожени над 100 000 дка площи, от които 25 000 дка гори. Сред тях бе и кметът на Свиленград Анастас Карчев-
За два дни, 1 и 2 май, засадиха 10 000 фиданки дъб на 40 дка общински терен. Посадъчният материал е дарение от Гората.бг на свиленградчанина Светослав Димитров, доброволецът, който тежко пострада в огненото бедствие и стана пример за самоотвержена помощ.
Във възстановяването на гората се включиха общо около 500 души от Свиленград и селата. Пристигнаха и няколко доброволци от София и Хасково. Включиха се представители на Горско стопанство – Свиленград, Транзитен център – Пъстрогор. Отзоваха се и чуждестранни заселници в село Студена от Швейцария и Уелс.
Акцията е част от инициативите за подобряване и опазване на природата. Кметът Божинов, давайки личния си пример и ангажираност като доброволец, коментира: „С подобни действия показваме, че грижата за природата е обща отговорност.“