В Симеоновград от 10 години приемат планове за приобщаване на ромите
3 минутиСлед като от 2015 година досега в Симеоновград приемат няколко плана, с които смятаха да приобщават ромите и не направиха нищо по въпроса, сега си гласуваха още един.
Точното наименование на документа е „Приемане на План за действие на Община Симеоновград за равенство, приобщаване и участие на ромите за периода 2024 – 2027 г.“
Предишният бе със същото наименование и бе приет от ОбС през 2021 години, а от тогава досега жизненото равнище на този етнос не се е подобрило. Повечето живеят в гета, а от общината не вземат сериозни мерки поне да им подобрят инфраструктурата. Единственото, което систематично се прави за тях, е, да им се дават по 40-50 лева, за да гласуват за сегашния кмет и за ГЕРБ. Това се потвърди от делата, които се гледат в съда за купуване на гласове.
С приемането на този План в Симеоновград отново се включиха в Областна стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите в област Хасково.
Написаното обаче в приетия документ не е нищо друго освен фиктивен отчет пред по-горна институция.
Трябва да се отбележи, че единствено Центърът за образователна подкрепа (ЦОП) върши някаква работа в полето на приобщаването.
Записано е, че Планът за действие цели да систематизира и планира работата на Община Симеоновград за пълноценна интеграция на малцинствените групи и формирането на активно и отговорно гражданско общество.
Как точно ги интегрират не е ясно, след като тук използват този етнос само като електорат. Допреди няколко години Общината организираше честване на Празника на ромите, но напоследък такива събития не се провеждат. Но в Плана е записано, че „ромската култура е част от европейската култура и европейските ценности.“
Има поне 6 приоритета, които са описани в документа, но нито общината, нито богатите съветници не са направили нищо по тях.
Сред тях на здравеопазване, образование, жилищни условия, Върховенство на закона и дискриминация, култура, заетост.
Другата лъжа в документа, е че усилията на Община Симеоновград са насочени към създаване на устойчива схема за сътрудничество между местните институции, представителите на малцинствената общност.
Документът от над 50 страници бе гласуван на последната сесия. В него се прави анализ на проблемите и състоянието на тази общност, която визуално доминира в Симеоновград, макар че по данни на проведеното през 2021 г. преброяване на населението в община Симеоновград живеят 7700 души, от които 860 се самоопределят като роми, което е 11,17.