Бъдещето на тецовете и хората според Симеон Белорешки
7 минути
Сдружение „Бъдеще за Главан“ продължава образователна кампания, насочена към повишаване на гражданската активност и информираността на жителите на селото за техните права. Четвъртата лекция бе от инж. Симеон Белорешки, който обясни на главанци за бъдещето на комплекса „Марица Изток“ и възможностите пред тях.
Проектът „Повишаване на гражданската и политическа култура на жителите на село Главан“ се осъществява с подкрепата на програмата CERV на Европейския съюз и фондация Sofia Platform.
По линия на зелената сделка, която стана мръсна дума, се извършва енергийно подпомагане на семейства. От миналата година дават 15 000 лв на семейства да си направят соларни инсталации с батерии. Хората казват, това няма да ми реши проблема, но не е така, защото с инвестиция от 15 000 лв си осигуряваш безплатен ток за години напред.
Давам пример за къща в село, където живее един човек, на която се монтира климатик, който струва 2100 лв. През целия сезон тази жена се отоплява за 300 лв., много по-малко отколкото с дърва, да не говорим, че е по-лесно.
В един студен ден, когато бе минус 10 градуса консумацията ѝ беше 500 вата, което е 3 лв на ден.
Каквото и да приказваме пенсиите и заплатите няма да стигат, затова първият съвет е да се намалят разходите в едно семейство. Ако имаш светло и топло, може да си по-спокоен и Европа дава пари за това.
Какво да се прави
Не чакайте държавата да ви оправя и ако не сте наясно с това какви възможности ви се предоставят, излъчете представител, който да отиде до София, да се срещне със специалисти, за да разговаря какво може да се направи. Това знание трябва да бъде разпространено сред вас. Тези проекти за ВЕИ от 15 000 лв бяха през миналата година, но остана ресурс, който може да се използва.
Много частни дружества вече си направиха собствени соларни ВЕИ, ползват собствен ток и така разтоварват мрежата.
За България перспективата е, че ще има ръст в консумацията на електроенергия, макар че населението намалява и има енергийна ефективност.
Елементарна сметка в момента показва, че има 20 000 електрическа автомобила. При 15 000 километра среден разход те заменят 30 милиона долара за петрол.
Ако след години, всичките тези три милиона в България автомобили ги заменим с електрически това ще доведе води до ръст на енергетиката и тази електроенергия трябва да дойде отнякъде.
В момента няма друга алтернатива на въглищата. Ако Павец (Помпено-акумулираща водноелектрическа централа) се възстанови и към нея се изградят и заработят два нови блока, ние ще можем дори и през зимата да работим с ВЕИ. Съществуващият АЕЦ допълнително ще намали нуждата от въглищни централи. Това със сигурно ще се случи, няма да е толкова бързо, колкото някои хора си представят, но е реално.
Хоризонтът, в който аз го виждам да няма въглишни централи е 2032-33 година.
Държавните фирми продължават да карат по старому?
„Топлофикация София“ внася 50% от газа в страната. Лятото има излишък на електроенергия и в същото време тя гори газ, за да топли вода на столицата.
Ефективността на мини „Марица изток“ също е много важна. През 2020 г. там можеха да направят соларни паркове, за да покриват тока на багерите през деня. Не се случи, а мините продължават да са на загуба, защото цената на въглищата не е променена с години и тя трябва да се вдигне за да има печалба. Това е много добра дъвка за политици.
Къде е проблемът, защо не се вдига тази цена от 2017 г., както всички останали стоки? Много важно е да разберете, че в момента, в който цената на въглища се вдигне, тецовете ще кажат „вдига се цената на въглищата, вдигаме цената на тока.“
Когато се вдигне цената на тока, мините ще реагират, че щом цената на тока се вдигна, ние ще имаме по-големи разходи за електроенергия, трябва още да вдигнем цената на въглищата.
Инсталирането на ВЕИ е един потенциален път, за да се намали тази връзка.
Трябва да има и някаква оптимизация на персонала от 2600 човека, които работят в „Марица Изток 2“. Това са много хора за такъв род дейност. Те се оправдават, защато сами си правели ремонти и така нататък, но това не е вярно. Ясно е, че имат социални функции, но в един момент ще бъдат принудени да вземат сериозни мерки
„Аурубис България“, медодобивният комбинат край Пирдоп, смени 450 двигатели с нови и от асинхрони премина на синхронни, просто защото икономически е изгодно. Това можеха да направят и държавните дружества, но не стана.
Е добре, след като „Аурубис“ смята, че инвестицията се изплаща, това не важи ли и за тецовете?
По целия свят, където правят такива преходи, дават пари на хората, за да имат възможност да се преориентират.
Най-зле са тези, които в момента са между 35 и 45 години. В този отрязък от време, когато имаш деца и семейство и трябва да се преместиш, това е неудобство.
Тези, които са пред пенсия, не се притесняват, защото ще си я получат, но младите трябва да се преквалифицират и добрата новина е, че има такива възможности.
В момента България е с много добре развита мрежа от инсталатори на соларни инсталации. Те работят в Европа, работят и в Африка и имат нужда от работници, от инженери, търсят ги и им плащат добре. В същото време тука има такива специалисти, които не искат да мръднат. А в днешно време има възможност да работиш и дистанционно.
Въпросът е, че тези хора трябва сами да търсят нов бизнес, нова работа.
Никой в България не е учил за ВЕИ специалист, няма такава специалност, в същото време много хора се навъдиха които го правят успешно. Това означава, че не е много трудно занимание.